IV Płocki Piknik Lotniczy

IV PPL plakat 2.jpg

Dziś ruszyła czwarta edycja Płockiego Pikniku Lotniczego. Zorganizowana przez Aeroklub Ziemi Mazowieckiej, Izbę Gospodarczą Regionu Płockiego i Urząd Miasta Płocka impreza zapowiada się wyjątkowo ciekawie.

Ideą przyświecającą tegorocznej edycji Pikniku jest uczczenie dwóch wydarzeń: 90. rocznicy bohaterskiej obrony Płocka przed bolszewikami i 70 - ej rocznicy Bitwy o Anglię. Będzie on także wspomnieniem polskich pilotów RAF-u, „tych nielicznych, którym tak wielu jeszcze nigdy nie zawdzięczało tak wiele”.

Celem przedsięwzięcia jest także popularyzacja lotnictwa w jego różnorodnych formach i w sposób dostępny dla każdego. Warto przy tej okazji podkreślić, że impreza nie ma charakteru komercyjnego. Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Płocki Piknik Lotniczy ma być przekrojowym spojrzeniem na historię i zastosowanie lotnictwa, dlatego uczestniczyć w nim będą zarówno historyczne jak i współczesne samoloty i śmigłowce wykorzystywane w sporcie, rekreacji, transporcie, ratownictwie oraz siłach zbrojnych.

W tym roku pokazy dynamiczne Płockiego Pikniku Lotniczego po raz pierwszy nie będą się odbywać nad lotniskiem Płock-Kostrogaj. Tym razem areną pokazów będzie przestrzeń nad nurtem Wisły na wysokości Starego Miasta.

Strefę dla publiczności stanowić będzie Wzgórze Tumskie, wznoszące się na wysokość około 50 m ponad poziom szerokiej na prawie kilometr Wisły.

Ten naturalny amfiteatr, o długości ponad 2000 m, okraszony zabytkami architektonicznymi, umożliwia komfortowe oglądanie pokazów lotniczych przez 60 tys. widzów jednocześnie. Naturalne warunki ukształtowania terenu dostępne są dla widzów dzięki systemowi schodów i tarasowych alei. Wszystko to pozwoli podziwiać akrobacje bez zadzierania głowy.

W programie imprezy przewidziano ponad 7 godzin pokazów dynamicznych, a ich początek przewidziano na godzinę 10.00. Będą to:

- skoki spadochronowe,
- paralotnie,
- szybownictwo,
- lotnictwo ultralekkie,
- samoloty historyczne (m.in. z okresu Bitwy o Anglię),
- wojskowe samoloty odrzutowe,
- lotnictwo użytkowe,
- śmigłowce,
- akrobacje samolotowe (z udziałem grupy Żelazny w niskiej akrobacji między przeszkodami                      pneumatycznymi),
- aerostaty.

Wśród dodatkowych atrakcji na Płockiej Starówce i lotnisku Aeroklubu, czekać będą na widzów Pikniku także:

- prezentacje modeli,
- ekspozycja szybowców,
- żywe dioramy – prezentacja sprzętu wojskowego z wojny 1920 r. i II Wojny Światowej w oprawie    zapewnionej przez grupy rekonstrukcji historycznej,
- wystawy fotografii o tematyce lotniczej,
- przegląd filmów poświęconych lotnictwu,
- VII Zlot Zabytkowych Mercedesów „Mercedesem po Wiśle”.

Relacja z imprezy, jest transmitowana przez Katolickie Radio PłockPokazy tak jak w 2009 roku będzie komentował Tadeusz Sznuk – dziennikarz, prezenter radiowy i telewizyjny, pilot samolotowy i śmigłowcowy, pasjonat lotnictwa. W imieniu organizatorów zapraszamy do Płocka amatorów mocnych wrażeń, fotografów, filmowców i wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas.

Sczegóły na stronie internetowej www.lotniczyplock.pl

Źródło: lotniczyplock.pl
comments powered by Disqus

Komentarze

Bardzo mi sie podoba idea imprezy nad nurtem Wisly, wzorem Red Bulla w Budapeszcie. Brawa dla organizatorów!!!!!
Pozdrawaim,
Kazik