Lotnicze Pogotowie Ratunkowe laureatem tegorocznej nagrody Benemerenti 2018

Śmigłowiec EC 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. lpr.com.pl)

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte zostały laureatami tegorocznej nagrody Benemerenti 2018 przyznawanej przez Ordynariat Polowy WP. W uroczystej gali wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, uczelni wyższych oraz Kościoła.

Poprzez te wyróżnienia chcemy dostrzec i docenić tych, którzy czynią dobro i którzy stoją na straży naszej Ojczyzny – powiedziała bp polowy WP Józef Guzdek.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało wyróżnienie za “pełną oddania i profesjonalizmu służbę w trosce o ludzkie zdrowie i życie, działania na rzecz rozwoju medycyny, wierność fundamentalnym zasadom etyki i przykazania miłości bliźniego oraz za codzienną gotowość do podejmowania akcji ratowniczych.”

“Praca, którą codziennie wykonują piloci, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i pielęgniarze jest wyjątkowa. Bezcenne jest także wsparcie kadry kierowniczej, dyspozytorów, pracowników obsługi baz i lądowisk. Wasza służba wymaga profesjonalizmu, dyspozycyjności oraz umiejętności panowania nad emocjami i stresem w często dramatycznych okolicznościach. Dzięki tym cechom niesiecie nieocenioną pomoc ludziom, ratując ich zdrowie i życie” – napisano w laudacji.

Nagrodę dla LPR odebrał dyrektor Robert Gałązkowski. – Każdy z nas: mechanik poprzez usprawnianie statku powietrznego, pilot przez bezpieczne dowiezienie na miejsce, lekarz, ratownik medyczny poprzez udzielenie pomocy daje miłość drugiemu człowiekowi, wyrażoną ratowaniu ludzkiego życia – powiedział. Zadedykował Benemerenti ofiarom katastrofy śmigłowca LPR, który w 2009 r. rozbił się lecąc z pomocą poszkodowanym w wypadku. Podziękował za dostrzeżenie przez biskupa polowego pracy LPR.

Indywidualne wyróżnienia przyznano też sześciu pracownikom LPR. Wśród nich znaleźli się:
– dr hab. n. o zdr. Robert Gałązkowski, prof. nadzw. – dyrektor LPR
– dr hab. n. med. Tomasz Darocha – lekarz Filii LPR w Gliwicach
– pil. instr. Jan Paluch – zastępca dyrektora ds. operacyjno-szkoleniowych
– pil. instr. Janusz Roguski – pilot z Oddziału LPR w Szczecinie
– rat. med. Andrzej Szymczak – członek załogi HEMS z Filii w Zielonej Górze
– Zbigniew Zieliński – mechanik lotniczy z Filii w Sanoku.

Nagrody Benemerenti (“Dobrze Zasłużonym”) są przyznawane przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego od 1995 roku osobom i instytucjom, które „dają świadectwo najwyższych wartości, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.

Uroczystości wręczenia nagród, która odbyła się w Wojskowej Akademii Technicznej, towarzyszył koncert kolęd w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
comments powered by Disqus