Przejdź do treści
Śmigłowiec EC 135 - LPR na Kongresie IKAR-CISA 2012
Źródło artykułu

Kongres IKAR-CISA 2012

W tym tygodniu w Krynicy Zdroju odbywa się kongres ratownictwa górskiego IKAR-CISA 2012. Jest to 64. spotkanie przedstawicieli służb zrzeszonych w Międzynarodowym Komitecie Ratownictwa Alpejskiego. Do Polski przyjechali reprezentanci z 37 krajów świata. Na zaproszenie GOPR w kongresie wzięli również udział przedstawiciele SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe: Bartłomiej Florczak - zastępca dyrektora ds. operacyjno-szkoleniowych, piloci Wojciech Wiejak i Robert Hojdys, Marcin Wiktorzak – koordynator projektu EC 135, Janusz Baranowski – kierownik działu zarządzania ciągłą zdatnością do lotu oraz Justyna Sochacka – rzecznik prasowy.

W środę od rana odbywały się zajęcia w terenie. Na niezwykle urokliwej Przełęczy Snozka ratownicy mogli sprawdzić swoje siły i wypróbować specjalistyczny sprzęt. Wylądowały tam również dwa śmigłowce wykorzystywane do akcji ratowniczych w górach. Najpierw nadleciał Sokół Straży Granicznej, a następnie nasz Eurocopter.

Wieczorem odbyło się uroczyste otwarcie kongresu przez Jana Łuszczewskiego – prezesa zarządu GOPR oraz Dana Halvorsena – wiceprezydenta stowarzyszenia IKAR-CISA.

Ponieważ za organizację tegorocznego kongresu odpowiadało Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, nie zabrakło tam elementów związanych z kulturą południowej Polski. Oficjalne otwarcie IKAR’a zakomunikowano salwą armatnią, lont podpalali kolejno: Dan Halvorsen, Herr Felix Meier – skarbnik i Jacek Dębicki – naczelnik GOPR.

Od czwartku rozpoczęły się posiedzenia czterech podkomisji: ratownictwa naziemnego, lawinowego, lotniczego oraz podkomisji medycznej. Jak co roku była to niezwykła okazja do wymiany doświadczeń. Poszczególni prelegenci opisywali misje ratownicze, w których uczestniczyli po to, by wspólnie wyciągać wnioski i przestrzegać, by w przyszłości nie popełniano podobnych błędów.

Podczas posiedzenia komisji lotniczej wykład wygłosił Marcin Wiktorzak z SP ZOZ LPR. Wystąpienie dotyczące rozwoju naszego zakładu oraz współpracy z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Uczestnicy komisji byli pod ogromnym wrażeniem zmian jakie w ostatnich latach zaszły w SP ZOZ LPR. Gratulowali sprawnego przeprowadzenia programu wymiany floty śmigłowców, a także zaimponowało im to jak służba HEMS może jednocześnie zajmować się ratownictwem górskim. Przewodniczący komisji Patrick Fauchere ze Szwajcarii po wysłuchaniu wykładu powiedział, że to, co usłyszał jest inspirujące dla wielu organizacji o podobnym charakterze.

W piątek po południu na Jaworzynie Krynickiej goprowcy zaprezentowali pokaz swoich możliwości podczas symulowanej akcji ratowniczej. Zepsuła się kolejka linowa. Na krzesełkach i w wagonikach zostali uwięzieni turyści, których trzeba było ewakuować na dół na linach. Obserwatorzy ćwiczeń byli pełni uznania dla sprawności i profesjonalizmu ratowników górskich.

Pod Jaworzyną wylądował również śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przedstawiciele służb ratowniczych z różnych krajów mieli mnóstwo pytań do naszych pilotów.

Tegoroczny kongres kończy się w niedzielę. Za rok uczestnicy IKAR’a spotkają się w Chorwacji na wyspie Bol.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony