Spotkanie z szybownikiem Piotrem Bobulą w Rzeszowie

Spotkanie z szybownikiem Piotrem Bobulą w Rzeszowie (fot. Lotnicze Podkarpackie)

Lotnicze Podkarpackie zaprasza fanów lotnictwa na spotkanie z Piotrem Bobulą – bieszczadzkim szybownikiem. Spotkanie odbędzie się w dniu 23.03.2018 r. w godzinach 18:00–20:00, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7. To będzie już drugie takie podkarpackie spotkanie lotnicze.

Piotr Bobula pochodzi z Podhala. W Bieszczady przybył ponad ćwierć wieku temu z misją reaktywowania przedwojennego szybownictwa. Chciał odtworzyć historyczną Krainę Szybowisk. Przyczynił się do powrotu szybowców do Bezmiechowej, gdzie założył Aeroklub Bieszczadzki. Tam testował metodę startu szybowców ze zbocza korzystając jedynie z grawitacji oraz startów za wyciągarką pod stok górski. Potem stworzył szybowiska w Weremieniu i Żernicy Wyżnej. Za sterami szybowców spędził ponad 5 tysięcy godzin, w tym wykonał ponad 23 tysiące lądowań. Z wykształcenia geograf – klimatolog, z pasji – szybownik, podróżnik, fotograf. 

To właśnie lotnictwo ukochał najbardziej. – Od najmłodszych lat niebo traktowałem jako mój drugi dom. Gdy miałem 7 lat tata zrobił dla mnie latawiec. Potem latawce wykonywałem już sam. Lotnictwo wciągało mnie coraz mocniej. Zapisałem  się do sekcji modelarskiej nowotarskiego aeroklubu. Gdy wreszcie samodzielnie udało mi się wznieść w powietrze w 1981 roku poczułem jakby  przyprawiono mi skrzydła. Wtedy już wiedziałem, że chcę połączyć z lotnictwem całe moje życie – opowiada szybownik.  Piotr Bobula specjalizuje się w lotnictwie górskim. Ostatnio było o nim głośno  za sprawą ekstremalnego, rekordowego przelotu z Bieszczadów do granic Rumunii bez lądowania. Razem z szybowcowym mistrzem świata Sebastianem Kawą wykonał przelot na trasie Żernica Wyżna – Czarnohora. Pokonał ponad 800 km wykorzystując zjawiska falowe. Lot na wysokości 7000 metrów trwał ponad 7h. Pilot będzie opowiadał nie tylko o lotnictwie, ale także o górskich podróżach.


(fot. Jakub Hotloś)

„Piotr z Krainy Szybowisk” to już druga taka inicjatywa autorki bloga Lotnicze Podkarpackie. – W ubiegłym roku uczestnicy takiego lotniczego spotkania mieli okazję poznać krośnianina pil. Adama Ginalskiego z Zespołu Akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych „Orlik”. W tym roku będzie pilot, który co prawda przybył tu z Nowego Targu, ale “wrósł” w nasz lotniczy region. Szybownictwem potrafi zarazić nawet najbardziej opornych.  To pasjonat przez duże „P” z niebywałym talentem do opowiadania lotniczych historii, a także instruktor, który na górskim lataniu zna się jak niewielu. Taki to „Piotr z Krainy Szybowisk” – rekomenduje spotkanie Katarzyna Hadała.

Zapraszamy 23 marca o godz. 18:00 na spotkanie z Piotrem Bobulą, podczas którego będzie można posłuchać fascynujących opowieści tego bieszczadzkiego szybownika. Wydarzeniem towarzyszącym spotkaniu będzie wystawa fotografii autorstwa wymienionego szybownika pt. „Moje niebo”. Uczestnicy będą też mieli szansę zdobyć vouchery na lot szybowcem z Piotrem Bobulą w Krainie Szybowisk.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Jednak liczba miejsc jest ograniczona (max. 250 osób).

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: Lotnicze Podkarpackie
comments powered by Disqus