Rozpoczęcie szkolenia lotniczego w Nowym Mieście nad Pilicą

Piloci w kabinie samolotu Diamond DA42 NG podczas lotu (fot. LAW)

Na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą 27 kwietnia br. rozpoczęło się szkolenie lotnicze podchorążych prowadzone przez Akademickie Centrum Szkolenia Lotniczego (ACSL). Jest to jeden z najważniejszych etapów w życiu przyszłego pilota wojskowego, gdzie młodzi ludzie spełniają swoje marzenia o lotnictwie i służbie.

W uroczystościach wziął udział Rektor-Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej (LAW) gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur, przedstawiciele administracji państwowej, samorządowej i duchowieństwa, instruktorzy ACSL oraz uczniowie klas mundurowych.

Latać to nie znaczy tylko wykonywać zadania w powietrzu. Lotnictwo wojskowe, to także poświęcenie się Ojczyźnie. Do tego potrzebna jest wiedza, wytrwałość, odpowiedzialność i optymizm. Dlatego Uczelnia wśród swoich podchorążych wyrabia siłę woli, kształtuje charaktery, uczy dyscypliny, działania w grupie i podejmowania decyzji. Akademia, to prawdziwa szkoła życia – akcentował w czasie uroczystości Rektor-Komendant LAW gen. bryg. pil. dr inż. Krzysztof Cur.

Każdego roku opracowywany jest harmonogram kształcenia i szkolenia praktycznego podchorążych, który określa zakres nauki na poszczególnych semestrach. Od października 2019 r. zostały wprowadzone studia jednolite dla studentów wojskowych. W ich trakcie realizowane jest szkolenie podstawowe na samolotach i śmigłowcach, które zarejestrowane są w cywilnym rejestrze statków powietrznych. Zakres różni się w zależności od specjalności studiów, ale dla wszystkich z nich cel jest ten sam – uzyskanie odpowiedniego poziomu wyszkolenia oraz nalotu.

Rektor-Komendant w swoim przemówieniu zwrócił się bezpośrednio do podchorążych. – Drodzy podchorążowie, którzy po raz pierwszy zasiądziecie za sterami samolotów i śmigłowców. To wszystko, co było dla Was do tej pory skomplikowane, cała teoria związana z aerodynamiką, nawigacją, budową płatowca i silnika, działaniem systemów awioniki będziecie teraz mogli zweryfikować i zobaczyć, jak funkcjonuje w praktyce. Statek powietrzny, to fascynująca konstrukcja, złożony organizm, w którym każdy element jest powiązany z innym. Za chwilę sprawdzicie, jak działają lotki, klapy, ster wysokości i kierunku. Wykorzystacie odczyt z GPS, prędkościomierza i wysokościomierza. Będziecie prowadzić korespondencję radiową, przygotowywać się do lotu, obliczać niezbędne dane nawigacyjne i wykonywać figury akrobacyjne. Czasem będzie świeciło słońce, a czasem będzie padał deszcz. Niekiedy mogą wam towarzyszyć inne zjawiska atmosferyczne. Dlatego trzeba umieć analizować pogodę i jej zmienność, aby ustrzec się niebezpieczeństw.

  

Rektor-Komendant podkreślał również, że lotnictwo to fascynująca podróż życia, która dla podchorążych LAW rozpoczyna się na lotnisku w Nowym Mieście nad Pilicą.

To podróż, którą zaczynacie dzisiaj na lotnisku w Nowym Mieście, ale którą będziecie kontynuować przez lata przesiadając się na różne maszyny, na których będziecie startować i lądować na lotniskach całego kraju, a może świata [..]. Dodał również jak ogromną rolę w procesie kształcenia lotniczego mają instruktorzy. – W tym pomogą Wam nasi doświadczeni instruktorzy, którzy mają za sobą tysiące godzin spędzonych w powietrzu i którzy wyszkolili już wielu znakomitych lotników. To oni będą Wam pomagać zdobywać wiedzę i to od nich będziecie mogli dowiadywać się tego wszystkiego, co musicie wiedzieć o lataniu. Od dzisiaj to Wasz ojciec i matka.

Program praktyk jest tak opracowany, aby jak najlepiej przygotować podchorążych do kolejnego etapu na wojskowych statkach powietrznych. Szkolenie praktyczne trwa kilka tygodni, a studenci mają w tym czasie zapewnione zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Lotnicza Akademia Wojskowa jest innowacyjną polską uczelnią wojskową z ugruntowaną pozycją międzynarodową. Przygotowuje personel lotniczy dla rosnących potrzeb Sił Zbrojnych RP. Ponad dwukrotnie zwiększone limity przyjęć na studia wojskowe wymagały dostosowania infrastruktury do potrzeb szkolenia lotniczego. Dlatego też od 2018 r. Uczelnia wykorzystuje lądowisko w Nowym Mieście nad Pilicą i tam właśnie odbywają się praktyki lotnicze podchorążych, studentów cywilnych oraz kandydatów na studentów wojskowych Szkoły Orląt. Część praktyk odbywa się również na lotnisku w Dęblinie. Wprowadzony system spełnia najwyższe standardy i jest dostosowywany do potrzeb polskiego lotnictwa wojskowego.

Emilia Cuch, mjr Agnieszka Kossowska

Ponadto informujemy, że ewentualne przyloty na lądowisko EPNM każdorazowo należy konsultować telefonicznie z Akademickim Centrum Szkolenia Lotniczego LAW (tel. 691025263), dodatkowo została stworzona do dyspozycji przylatujących interaktywna mapa lądowiska EPNM, według której wykonywane są loty w strefie TRA 158.

Link do mapy lądowiska EPNM (TUTAJ)


 

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus