Już jutro obchody święta Lotniczej Akademii Wojskowej

Święto Szkoły Orląt w Dęblinie (fot. LAW)

We wtorek 15 czerwca 2021 r. odbędą się uroczyste obchody święta Lotniczej Akademii Wojskowej – uczelni, która w tym roku obchodzić będzie swoje 96 urodziny.

Idei utworzenia uczelni w 1925 roku przyświecało profesjonalne wyszkolenie kandydatów na żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Szkoła Orląt to miejsce z bogatą historią i perspektywami na przyszłość – pozwalającymi na rozwój potencjału w dziedzinie lotnictwa. To tu szkolenie przeszło wielu wybitnych pilotów, którzy swoje umiejętności musieli sprawdzać w walce zbrojnej podczas II wojny światowej: Skalski, Urbanowicz, Horbaczewski, Gładych, Krasnodębski,  Rutkowski, Łokuciewski...

Lotnicza Akademia Wojskowa – "Szkoła Orląt" zmieniała kilkakrotnie swoją nazwę, strukturę oraz kierunki kształcenia. Zmieniały się programy i metody kształcenia teoretycznego oraz praktycznego szkolenia lotniczego w powietrzu. Wszelkie transformacje były podyktowane troską o jak najlepsze wykonanie zadań stojących przed uczelnią.

Mszą Świętą o godzinie 9:00 w dniu 15 czerwca 2021 roku w Kościele Garnizonowym w Dęblinie rozpocznie Lotnicza Akademia Wojskowa obchody swojego święta. Na godzinę 12:00 na placu przed Pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” zaplanowano uroczystą zbiórkę. Po zbiórce pracownicy, podchorążowie, studenci oraz kadra LAW będą mieli okazję zwiedzania Muzeum Sił Powietrznych oraz bazy dydaktycznej Uczelni.

O godzinie 15:00 w zespole pałacowo-parkowym Pałacu Mniszchów rozpocznie się piknik podczas którego odbędzie się plenerowy występ Orkiestry Wojskowej z Dęblina, a amatorzy wędkarstwa będą mogli spróbować swych sił w zawodach o puchar Rektora – Komendanta. Zakończenie pikniku zaplanowano na godzinę 20:15.

Źródło: Lotnicza Akademia Wojskowa
comments powered by Disqus