29. Balonowy Puchar Leszna odbędzie się we wrześniu

29. Balonowy Puchar Leszna (fot. Leszczyński Klub Balonowy)

Rok 2020 przejdzie z pewnością do historii zarówno świata, jak i sportu, w tym również sportów lotniczych. Pandemia COVID-19 sprawiła, że praktycznie cała rywalizacja sportowa została sparaliżowana. Odwołano wszystkie najważniejsze imprezy, w tym także te balonowe. Przez dłuższy czas członkowie Leszczyńskiego Klubu Balonowego zastanawiali się, co zrobić z kolejną, 29. edycją Balonowego Pucharu Leszna.

Po rozważeniu wszystkich za i przeciw postanowiliśmy nie odwoływać zawodów. Co więcej – z racji odwołania imprez w Krośnie i Janowie zgodziliśmy się, żeby właśnie Leszno było gospodarzem XXXVI Balonowych Mistrzostw Polski – informują.

To dla nas wielki honor, jednak zdajemy sobie sprawę – i mamy nadzieję, że także Wy, Koleżanki i Koledzy zdajecie sobie sprawę – z wyjątkowo trudnej sytuacji, w tym także organizacyjnej, w jakiej się znaleźliśmy. Kryzys związany z pandemią uderzył w naszych sponsorów – począwszy od samorządu Leszna po firmy, które od lat wspierały balonowe zmagania. Wielu przedsiębiorców musiało mocno ograniczyć działalność, niektórzy stanęli w obliczu jej całkowitego zawieszenia lub nawet zakończenia. Nie możemy więc w tym roku liczyć na ich pomoc. Dlatego prosimy o zrozumienie, że tegoroczne leszczyńskie zawody odbywać się będą w skromniejszej formule. Nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnego wyżywienia tym, którzy zamieszkają w hotelu Akwawit (hotelowa restauracja nie działa), o wiele skromniejsze będzie też spotkanie podsumowujące mistrzostwa – tłumaczą członkowie Leszczyńskiego Klubu Balonowego.

Organizatorzy dołożą jednak jak największych starań, by zawody miały najwyższy poziom sportowy – począwszy od zaproszenia doskonałego dyrektora sportowego poprzez profesjonalne grono sędziowskie i zespół meteorologiczny aż po pełnych poświęcenia wolontariuszy.

Nie ukrywamy, że już od dawna otrzymujemy pytania o wrześniowe zawody zarówno od znakomitych pilotów z Polski, jak i zagranicy. Mamy świadomość, jak wielki jest „głód” sportowego latania i rywalizacji o najwyższe laury. Jednak liczba zawodników, jakich możemy przyjąć, jest ograniczona do 45 załóg. Dlatego będziemy ściśle przestrzegać terminów zgłoszeń. Zawodnicy z Polski, chcący wziąć udział w BMP, muszą zrobić to do 31 lipca. Po tym terminie otwieramy „bramkę” dla cudzoziemców, którzy mogą się zgłaszać do 15 sierpnia. Po tych terminach możemy stworzyć listę rezerwową, na wypadek, gdyby ktoś w ostatniej chwili zrezygnował – informują organizatorzy.

W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną, a co dalej idzie nierównymi szansami dla wielu zagranicznych młodych pilotów, w porozumieniu z FAI, Leszczyński Klub Balonowy zdecydował nie organizować w tym roku Pre-Mistrzostw Świata Juniorów.

Sytuacja pandemii zmusza też organizatorów do wprowadzenia ograniczeń sanitarnych. Załoga może liczyć maksymalnie cztery osoby (pilot + 3), obowiązkowe jest posiadanie masek na usta i nos. Klub postara się zabezpieczyć środki dezynfekcyjne, jednak będzie wdzięczny, jeśli zawodnicy przywiozą je też ze sobą. W tym roku nie przewiduje się żadnych imprez dla publiczności, zwłaszcza nocnego pokazu. Organizatorzy proszą też o zachowanie dystansu wobec osób postronnych, zwłaszcza kibicujących startom i lądowaniom.

Szczegółowe informacje na temat warunków uczestnictwa, kosztów i terminów można otrzymać kontaktując się mailowo: zosiaprawicka@wp.pl

Więcej informacji na stronie www.balony.leszno.pl

Źródło: Leszczyński Klub Balonowy
comments powered by Disqus