Eurofighter Typhoon dla Włoskich Sił Powietrznych

Eurofighter Typhoon na płycie w Caselle (Turyn) (fot. Leonardo)

Włoskie siły powietrzne odbierają dostawę swojego najbardziej zaawansowanego myśliwca Eurofighter Typhoon, który stanowi podstawę włoskiego i europejskiego systemu ochrony nieba.

Po starcie z zakładów koncernu Leonardo w Caselle (Turyn), finalny i najbardziej zaawansowany myśliwiec Eurofighter Typhoon włoskich sił powietrznych został przekazany podczas uroczystości w dniu 23 października br., stając się jednym z samolotów obronnych wyznaczonych do codziennej ochrony włoskiego nieba. W uroczystości wziął udział szef sztabu włoskich sił powietrznych, generał Alberto Rosso, prezes koncernu Leonardo, Alessandro Profumo a także dyrektor zarządzający pionu lotniczego, Marco Zoff.

„Ścieżka współpracy, którą dzisiaj świętujemy, a która uosabia samolot o nadzwyczajnych zdolnościach, wynika z długofalowej ponadnarodowej wizji strategicznej, politycznej oraz przemysłowej, która pozwoliła Europie na stworzenie własnego zasobu w zakresie bezpieczeństwa i skorzystanie z programu stanowiącego akcelerator technologiczny i niezwykłą siłę napędową rozwoju w historii naszego kontynentu”, oświadczył w piątek Alessandro Profumo, CEO koncernu Leonardo. „Eurofighter Typhoon będzie kluczowym elementem na ścieżce innowacji, której celem jest pełne zagwarantowanie europejskiej suwerenności technologicznej w nadchodzących latach", dodał.


Uroczystość przekazania samolotu

„Dostawa finalnej maszyny, która dopełnia składu floty myśliwców Eurofighter, stanowiąc główny element zasobów złożonego i zróżnicowanego systemu obrony powietrznej poszczególnych krajów oraz NATO, jest znaczącym kamieniem milowym programu,” szef sztabu włoskich sił powietrznych generał Alberto Rosso powiedział w trakcie uroczystości przekazania samolotu, który będzie operował z bazy lotniczej Istrana, 51. skrzydła włoskich sił powietrznych. „Samolot dowiódł tego, że stanowi niezawodny, elastyczny i wszechstronny zasób, i jest gotowy sprostać nowym wyzwaniom technologicznym w celu zagwarantowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa na włoskim niebie oraz ochrony interesów narodowych. Dzieje się tak dzięki szerokiej gamie zdolności operacyjnych, które uzupełniają takie zadania w zakresie obrony powietrznej, jak wywiad, obserwacja i rozpoznanie (Intelligence Surveillance Reconnaissance – ISR) oraz atak (z możliwością zmiany misji już w trakcie jej trwania). Dzisiejsze zdolności samolotu wynikają z długofalowej, skutecznej współpracy między krajowym przemysłem obronnym a włoskimi siłami powietrznymi; z synergii, która dalej wspiera i umacnia system krajowy i pozwala nam skutecznie realizować naszą codzienną misję polegająca na chronieniu  ludzi.”


Najbardziej zaawansowany Typhoon dostarczony do ITAF

Eurofighter został zaprojektowany jako architektura otwarta, z dobrze określonym programem technologicznych aktualizacji oraz ulepszeń, które gwarantują konkurencyjność maszyny przez jej cały cykl życiowy. Stale ewoluujące technologie, zarówno na pokładzie samolotu jako i w kontekście  wsparcia logistycznego, zwiększają jego skuteczność operacyjną, przeżywalność oraz wydajne zarządzanie. Program Eurofighter to fundament rozwoju europejskich technologii kosmicznych, lotniczych i obronnych, dający zaangażowanym w niego przemysłom przywództwo technologiczne, które zagwarantuje konkurencyjność w trakcie wielu programów następnej generacji.

Działania koncernu  Leonardo to wkład stanowiący około 36% wartości całego programu, pozwala to odgrywać kluczową rolę w zakresie komponentów aeronautycznych oraz elektroniki pokładowej dzięki czemu firma jest odpowiedzialna za dwa główne czujniki (radar oraz IRST) a także za inne podstawowe technologie związane z awioniką.

Leonardo odgrywa także kluczową rolę w ewolucji myśliwca Eurofighter dzięki nowemu radarowi z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array), który poprawia osiągi i konkurencyjność, co z kolei przyczynia się do powiększenia grupy odbiorców na rynkach eksportowych na następne dziesięciolecia. Zakłady w Caselle produkują obecnie maszyny Eurofighter dla sił powietrznych Kuwejtu – pierwsze które mają zostać dostarczone w tej wysoce zaawansowanej konfiguracji.

Źródło: leonardocompany.com
comments powered by Disqus