Stań się częścią misji KRAKsat – dołącz do akcji "Lecę w kosmos"

Akcja "Lecę w kosmos" (fot. KRAKsat Space Systems)

Zespół KRAKsat, działający przy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie właśnie spełnił swoje marzenia. Grupa studentów zafascynowanych kosmosem ukończyła budowę swojego satelity.

KRAKsat to satelita typu CubeSat w standardzie 1U, czyli sześcian o wymiarach około 10x10x10cm i wadze nieco przekraczającej 1 kilogram. CubeSaty są najczęściej wystrzeliwane jako dodatkowe ładunki w rakietach lub stają się częścią lotu statku kosmicznego dostarczającego zapasy na ISS. Krakowskich studentów dotyczy ta druga opcja – satelita będzie częścią zaopatrzenia, które zostanie wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną w kwietniu 2019. Po zadokowaniu do stacji zostanie wypuszczony w przestrzeń przez śluzę w module Kibō. Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid i czy znajdzie zastosowanie w przemyśle kosmicznym jako koło zamachowe. Więcej o satelicie KRAKsat można przeczytać na stronie www.kraksat.pl.

Planowany start ma nastąpić w kwietniu bieżącego roku. Jeśli wszystko się powiedzie, za kilka miesięcy KRAKsat stanie się piątym polskim satelitą pracującym w Kosmosie.

Studenci chcą wykorzystać tę niepowtarzalną okazję i dać szansę wszystkim miłośnikom kosmosu z całej Polski na bycie częścią tej misji. – Wewnątrz sześciennego satelity znajdzie się karta SD, na którą planujemy wgrać zdjęcia nadesłane przez entuzjastów astronautyki, aby te trafiły następnie na orbitę – opowiadają członkowie zespołu KRAKsat.

Wśród nich może się znaleźć Twoja twórczość! Chcesz wysłać swoje zdjęcie w kosmos? To właśnie Twoja szansa! Co należy zrobić?

• Zrób zdjęcie swobodnie zainspirowane kosmosem
Ma być po prostu kosmicznie fajne! Akceptowane są formaty jpg, png i gif. Zachęcamy do wysyłania zarówno zdjęć, jak i innych materiałów graficznych: rysunków, komiksów, prac plastycznych. Studenci liczą, że kosmos zainspiruje Cię do stworzenia czegoś wyjątkowego.

• Podziel się swoją twórczością
Zamieść swoje kosmiczne dzieło na facebooku, instagramie lub twitterze, dodając tagi #lecewkosmos oraz #kraksat, lub wyślij je przez formularz na stronie www.lecewkosmos.pl

• Razem z zespołem KRAKsat czekaj na lot w kosmos!
Satelita krakowskich studentów znajdzie się na orbicie już w kwietniu tego roku – a wraz z nim Wasza twórczość na specjalnie przygotowanej karcie SD.

Akcja trwa do 16 stycznia.

17 stycznia, równo 3 miesiące przed startem, wszystkie nadesłane i zgodne z regulaminem materiały zostaną wgrane na kartę SD. Następnie trafi ona do wnętrza naszego satelity, by cierpliwie oczekiwać swojej podróży w kosmos.

Więcej informacji na stronie www.lecewkosmos.pl oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: lecewkosmos.pl
comments powered by Disqus