Przejdź do treści
Black Hawk w akcji - ćwiczenia bojowe policyjnych kontrterrorystów (fot. kadr z filmu A.Ciozak)
Źródło artykułu

Black Hawk w akcji – ćwiczenia bojowe policyjnych kontrterrorystów

Dobiegło końca czterodniowe szkolenie wysokościowe śląskich kontrterrorystów. Po raz pierwszy na Śląsku policyjni komandosi trenowali z wykorzystaniem śmigłowca Black Hawk. Gospodarze zaprosili do udziału w wydarzeniu swoich kolegów „po fachu” z Lublina, Kielc, Rzeszowa, Poznania, Opola i Łodzi oraz operatorów jednostek wojskowych AGAT i JWK. Tematem szkolenia było wykorzystanie śmigłowca w działaniach bojowych. 26 września przedstawiciele mediów mogli relacjonować m.in. desant kontrterrorystów na dach budynku.

Miniony piątek był ostatnim dniem szkolenia wysokościowego policyjnych kontrterrorystów oraz operatorów wojskowych. Czterodniowe ćwiczenia na Jurze oraz w Porębie zostały zorganizowane przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji z Katowic. Oprócz mundurowych SPKP z Katowic, wzięli w nim udział również policyjni komandosi z Lublina, Kielc, Rzeszowa, Poznania, Opola i Łodzi oraz operatorzy jednostki wojskowej AGAT z Gliwic i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca


(fot. Arkadiusz Ciozak/slaska.policja.gov.pl)

Celem szkolenia było ćwiczenie wykorzystania śmigłowca w działaniach bojowych. Objęło ono m.in. trening różnych technik desantu Zespołów Bojowych z pokładu śmigłowca oraz ich ewakuacji na pokład statku powietrznego. Uczestnicy szkolenia doskonalili swoje umiejętności z zakresu działań wysokościowych, taktyki kontrterrorystycznej i specjalnej oraz wyszkolenia strzeleckiego. Realizowane przez nich zadania objęły desant na elementy infrastruktury miejskiej – dachy budynków – oraz tereny zalesione, zatrzymanie osób uciekających samochodem, jak również ewakuację – a wszystko to z wykorzystaniem śmigłowca. Kontrterroryści doskonalili również elementy działań ratunkowych. Szkolenie objęło też zajęcia strzeleckie, podczas których policjanci ćwiczyli precyzyjną eliminację zagrożeń w sytuacjach zakładniczych.


(fot. Arkadiusz Ciozak/slaska.policja.gov.pl)

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Katowicach utrzymywany jest w ciągłej gotowości bojowej. Dlatego kontrterroryści ciągle doskonalą swoje umiejętności i regularnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach – również wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca. Tym razem po raz pierwszy śląscy komandosi trenowali ze śmigłowcem Black Hawk, podkreślając wszechstronność tej świetnej maszyny.

Galerię zdjęć oraz film z ćwiczeń z udziałem śmigłowca Black Hawk mozna zobaczyć na stronie www.slaska.policja.gov.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony