Lotnisko za 350 mln zł na kredyt

Kurier Lubelski

350 mln zł ma kosztować lotnisko w podlubelskim Świdniku. Tak przynajmniej wynika z kosztorysu i jak zapowiadają inwestorzy - to górna granica. Jeszcze pięć lat temu planowano, że lotnisko będzie kosztowało 60 mln zł, trzy lata temu mówiono o 120 mln, a dwa lata temu - o 200 mln zł.

Prawie 100 mln zł na inwestycję popłynie z środków Unii Europejskiej (w połowie listopada zawarta zostanie preumowa w tej sprawie). Mniej więcej drugie tyle dołoży samorząd województwa i miasto Lublin. Na resztę zaciągnięty zostanie kredyt. W ubiegłym tygodniu zgodziła się na niego rada nadzorcza spółki.

- Jak duży będzie kredyt trudno dziś mówić, bo dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na wykonawców okaże się, jakie naprawdę będą koszty - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego odpowiedzialny m.in. za lotniczą inwestycję. Przedstawiciele spółki Port Lotniczy Lublin liczą głównie na oszczędności przetargowe - w przypadku inwestycji drogowych ceny oferowane obecnie przez firmy budowlane są nawet o 40 proc. niższe niż te zawarte w kosztorysach.

- Dlatego jak najszybciej chcemy wybrać wykonawców inwestycji - tłumaczy Sobczak. I dodaje, że przetargi zostaną ogłoszone, chociaż dla inwestycji nie wydano jeszcze niezbędnej decyzji środowiskowej. - Będzie pod koniec listopada, ale nie musimy czekać. Kiedy ją otrzymamy, wykonawcy będą wyłonieni i można będzie rozpocząć prace - zaznacza wicemarszałek.

Źródło: Kurier Lubelski
comments powered by Disqus

Komentarze

WSZYSTKIM ,,animatorom'' nowych lotnisk w Polsce polecam niżej zamieszczony text:

Aeroports de Paris zbuduje lotnisko w Iraku
Francuska firma Aeroports de Paris wygrała przetarg na budowę nowego międzynarodowego lotniska w Iraku.

Amer Abdul-Jabbar, iracki minister transportu, powiedział podczas konferencji prasowej, że całkowita wartość kontraktu wyniesie ponad 42 miliony dolarów, oraz że port ma zostać zbudowany pomiędzy trzema prowincjami: Karbala, Najaf oraz Hilla. Powodem umieszczenia lotniska w tym rejonie są święte miasta, które po upadku Saddama Hussajna, stały się destynacjami bardzo chętnie odwiedzanymi przez szyitów.

Minister poinformował również, że irackim władzom bardzo zależy na tym, aby lotnisko zostało zbudowana oraz uruchomione w ciągu trzech do pięciu lat. Początkowo przepustowość nowego portu ma wynosić około 5 milionów pasażerów rocznie (docelowo ta liczba ma wynieść ponad 32 miliony). Największe irackie lotnisko, które znajduje się w Bagdadzie, obsługuje w ciągu roku ponad 7 milionów pasażerów.

W lutym, w celu promowania możliwości biznesowych francuskich firm, Bagdad odwiedził prezydent Nicolas Sarkozy.

Źródło: www.aeroportsdeparis.fr

Jeżeli w Iraku ogarniętym wojną buduje się lotnisko o przepustowości docelowej 5 mln pax za 42 mln USD - to skąd (z czego) w Polsce się biorą wyliczenia:

1. Szymany - 200 mln PLN
2.Świdnik, ponad 300 mln, zgodnie z treścią artykułu.
3. Biała Podlaska 100 - 160 mln PLN (oferta spółki Cargo Hub)
4. Sochaczew - 400 - 500 mln PLN

Czym się będzie różnić lotnisko zaplanowane w Iraku, od nowych lotnisk w Polsce?

- Drobnym szczegółem. W Iraku lotnisko zostanie wybudowane, a w Polsce wszystkie nowe ,,inicjatywy lotniskowe'', same się w końcu ugotują we własnym sosie, podgrzewanym przez wszelkie możliwe opcje polityczne.

DOWODY:

1. Lotnisko Szymany. W dniu zarejestrowania w RLC, działalność lotniska została ZAWIESZONA.
2.Sochaczew. Stowarzyszenie na rzecz tego lotniska ,,działa'' od lat, co najmniej 7. Efekt: wszyscy mają się bardzo dobrze, bo zbijają ,,kapitał polityczny'' na lotnisku.
3. Biała Podlaska. Nikolski, podobno zbił tam niezły kapitał polityczny. Na szczęście polskie władze sprawdziły tureckiego ,,inwestora'' nakazując mu opuszczenie terytorium Polski. Tam, chyba drugiego Toya nie będzie, co zresztą sygnalizują media.
4. Lotnisko Nowe Miasto, hm, hm ..... ?
5. Lotnisko Modlin. Gadki o cargo i diabli wiedzą o czym, trwają od 1996 roku. Efekt: Port ,,ma ruszyć'' za trzy lata.
INNE LOTNISKA POWOJSKOWE: CÓŻ Z TEGO, ŻE WRESZCIE PRZEKAZANE SAMORZĄDOM, jeżeli infrastruktura została KOMPLETNIE I BEZMYŚLNIE, ALE TOTALNIE ZNISZCZONA.

NO COMMENT

Mam wrażenie, że zostanie wywalona kasa a lotnisko tak popracuje jak to w Szymanach - czyli jedna wielka lipa. Czego nikomu nie życzę