Przejdź do treści
Kurier Lubelski
Źródło artykułu

Lotnisko za 350 mln zł na kredyt

350 mln zł ma kosztować lotnisko w podlubelskim Świdniku. Tak przynajmniej wynika z kosztorysu i jak zapowiadają inwestorzy - to górna granica. Jeszcze pięć lat temu planowano, że lotnisko będzie kosztowało 60 mln zł, trzy lata temu mówiono o 120 mln, a dwa lata temu - o 200 mln zł.

Prawie 100 mln zł na inwestycję popłynie z środków Unii Europejskiej (w połowie listopada zawarta zostanie preumowa w tej sprawie). Mniej więcej drugie tyle dołoży samorząd województwa i miasto Lublin. Na resztę zaciągnięty zostanie kredyt. W ubiegłym tygodniu zgodziła się na niego rada nadzorcza spółki.

- Jak duży będzie kredyt trudno dziś mówić, bo dopiero po rozstrzygnięciu przetargów na wykonawców okaże się, jakie naprawdę będą koszty - mówi Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa lubelskiego odpowiedzialny m.in. za lotniczą inwestycję. Przedstawiciele spółki Port Lotniczy Lublin liczą głównie na oszczędności przetargowe - w przypadku inwestycji drogowych ceny oferowane obecnie przez firmy budowlane są nawet o 40 proc. niższe niż te zawarte w kosztorysach.

- Dlatego jak najszybciej chcemy wybrać wykonawców inwestycji - tłumaczy Sobczak. I dodaje, że przetargi zostaną ogłoszone, chociaż dla inwestycji nie wydano jeszcze niezbędnej decyzji środowiskowej. - Będzie pod koniec listopada, ale nie musimy czekać. Kiedy ją otrzymamy, wykonawcy będą wyłonieni i można będzie rozpocząć prace - zaznacza wicemarszałek.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony