Air Show Margonin 2021

Air Show Margonin 2021 (fot. kulturalnymargonin.pl)

Zapraszamy fanów lotnictwa na jedne z największych pokazów lotniczych w Europie! W dniu 12 czerwca 2021 r., w godzinach 13:00-22:00, w przepięknej scenerii nad Jeziorem Margonińskim, odbędą się pokazy lotnicze "II Air Show Margonin" objęte Honorowym Patronatem Wojewody Wielkopolskiego. Wydarzenie poświęcone jest pamięci znakomitego mieszkańca Margonina pilota Kazimierza Jankowskiego, uczestnika Powstania Wielkopolskiego a następnie wojny polsko–bolszewickiej, zestrzelonego pod Pułtuskiem w trakcie działań zbrojnych.

Będzie to największa impreza lotnicza w 2021r. Na margonińskim niebie zobaczyć będzie można ponad 20 statków powietrznych. Zobaczycie pokazy grup oraz solistów cywilnych i wojskowych, z Polski i zagranicy – zachęcają do zapisania daty imprezy w kalendarzach organizatorzy.

Na niebie zaprezentują się samoloty odrzutowe, akrobacyjne i historyczne, śmigłowce wojskowe oraz skoczkowie spadochronowi. Air Show zakończy się efektownym blokiem wieczorno-nocnym, w którym będziecie podziwiać niezwykłe pokazy z wykorzystaniem materiałów pirotechnicznych.

Po raz pierwszy w nowym malowaniu Artur Kielak FULL FORCE Aerobatics dołączy do składu Air Show Margonin 2021! Artur Kielak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pilotów akrobacyjnych w Europie. Lotnictwo pokochał w rodzinnym Mińsku Mazowieckim, gdzie od dziecka obserwował MiGi-21 i MiGi-29. To właśnie z pilotami demonstracyjnymi myśliwców MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego tworzy chyba najbardziej ekstremalny zespół na świecie – Xtreme Sky Force. Znany z niezwykle dynamicznego stylu, latał m.in. w formacji z samolotem TS-11 Iskra, a w 2018 roku przemknął pod mostem w Grudziądzu... w locie odwróconym!

Artura znacie doskonale z pierwszej edycji Air Show Margonin. 12 czerwca to właśnie tu jako pierwsi zobaczycie jego XA-41 w nowym, jeszcze bardziej wyrazistym malowaniu! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to będzie wyjątkowy pokaz.

Na Air Show do Margonina przyleci Jak-3M pilotowany przez Marcina Kubraka. Jak-3 to słynny radziecki samolot myśliwski, uznawany za jedną z najlepszych maszyn biorących udział w II wojnie światowej. Jak-3 był mniejszy i lżejszy od większości samolotów wykorzystywanych w czasie wojny i miał świetny stosunek mocy do masy, co zapewniało mu doskonałe osiągi. – W Margoninie nie tylko zobaczycie wspaniały pokaz umiejętności Marcina Kubraka i ogromne możliwości samolotu Jak-3M, ale będzie to również wyborna uczta dla uszu. Uwierzcie nam, kiedy Jak-3M przetnie margonińskie niebo, to ciarki na plecach będą gwarantowane! – mówią organizatorzy.

12 czerwca w Margoninie fani lotnictwa będą świadkami absolutnie wyjątkowego wydarzenia: pierwszego pokazu formacji dwóch Limów! Polskie MiGi-15 to legendy lotnictwa, na których ponowne wzbicie się w powietrze czekaliśmy ze zniecierpliwieniem. SBLim-2.pl powrócił do latania w zeszłym roku i wszędzie gdzie się pojawiał robił furorę, jednak przez sytuację epidemiczną i odwołanie niemal wszystkich imprez, fani lotnictwa z całą pewnością chcieliby mieć możliwość oglądać tę maszynę częściej.

Już za niecały miesiąc w Margoninie marzenia entuzjastów zostaną spełnione aż z nawiązką, ponieważ do SBLim-2.pl dołączy MiG-15bis.com! Drugi Lim został przywrócony do lotu w tym roku i właśnie w Margoninie będziemy świętować wielki powrót tych dwóch kultowych samolotów i ich pierwszy wspólny pokaz.

Pioneer Team jest kolejnym uczestnikiem Air Show Margonin 2021! Dwa samoloty Pioneer 300, pilotowane przez skrzydłowych: Witolda Dubińskiego i Tomasza Pruszkowskiego, będą prowadzone przez Horsta Trauntschniga, pilotującego samolot Pioneer 400. Pomimo że Pioneer 400 prowadzącego jest większy od samolotów Pioneer 300 skrzydłowych i ma nieco inne osiągi, piloci do perfekcji wyszlifowali latanie w formacji i trzy maszyny w ich rękach są na niebie niczym jeden organizm. Oprócz eleganckiego latania w szyku, grupa zaprezentuje efektowne mijanki.

Hercules to amerykański czterosilnikowy samolot transportowy o napędzie turbośmigłowym, który w polskim lotnictwie obecny jest od 2009 roku. Ta potężna maszyna jest wykorzystywana m.in. do transportu ludzi i sprzętu, desantowania żołnierzy i ładunku, ewakuacji medycznej, czy spieszenia z pomocą humanitarną. C-130 Hercules przyleci do nas z 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu. A wojskowych akcentów będzie w Margoninie więcej – mówią organizatorzy.

Po raz pierwszy na margonińskim niebie, prosto ze Stanów Zjednoczonych, zaprezentuje się myśliwiec F-35! Lockheed Martin F-35 to wielozadaniowy myśliwiec piątej generacji, który wkrótce zastąpi starsze maszyny w Siłach Powietrznych RP. Jest to tzw. samolot krótkiego startu, który potrafi również pionowo wylądować. Dzięki tym cechom, F-35 wyląduje po pokazie w strefie dla publiczności na margonińskim stadionie, a piloci przybiją piątkę z fanami. Już nie możemy się doczekać!

12 czerwca margonińskie niebo zostanie rozdarte hukiem potężnego śmigłowca Mi-24 z Sił Powietrznych. Mi-24 to legendarny radziecki śmigłowiec, który w polskim wojsku wykorzystywany jest od ponad 40 lat. Brał udział m.in. w walkach w Iraku i Afganistanie i mimo upływu lat, jego możliwości są wciąż imponujące. Dość powiedzieć, że śmigłowce Mi-24 są cały czas użytkowane w blisko 60 państwach na niemal wszystkich kontynentach!

Nie może być pokazów lotniczych bez udziału skoczków spadochronowych. Miło nam ogłosić, że Air Show Margonin uświetnią skoki grupy Sky Magic, którą będziemy podziwiać również po zmroku w specjalnym pokazie wieczorno-nocnym!

Niewiele jest na świecie zespołów spadochronowych, które wykonują tak ekstremalne figury jak Sky Magic. Dodatkowo, jest to jedna z nielicznych formacji, która skacze na imprezach lotniczych nocą! Członkowie grupy Sky Magic mają na swoim koncie wiele osiągnięć oraz kreatywnych dokonań, skakali m.in. z olbrzymią flagą Polski mającą aż 230 metrów kwadratowych, a swój kunszt prezentowali nawet w dalekiej Arabii Saudyjskiej! 12 czerwca ich niesamowite popisy znacznie podniosą Wam poziom adrenaliny.

Bo 105 to śmigłowiec ze sztywnym układem wirnika głównego napędzany dwoma silnikami turbinowymi, co Maciejowi Dominiakowi pozwala prezentować zapierające dech w piersiach figury, które na większości typów śmigłowców nie są możliwe do wykonania. Bölkow to potężna maszyna, za którą trudno nadążyć wzrokiem, w imieniu Macieja organizatorzy gwarantują, że to widowisko zapamiętacie na długo!

Po zmroku 12 czerwca margonińskie niebo rozbłyśnie paletą barw i momentami będzie wręcz płonąć od użytej pirotechniki i fajerwerków. Dla fanów lotnictwa przygotowano blok pokazów wieczorno-nocnych, a oto ich pierwszy uczestnik: Mikołaj Tołkacz i jego Falcon 2000S!

Falcon 2000S to jeden z najbardziej fotogenicznych samolotów, które można podziwiać na pokazach lotniczych w naszym kraju. Za dnia genialnie prezentuje się pozostawiając za sobą charakterystyczny dym, natomiast wieczorem, gdy słońce chowa się za horyzontem, wraz z oświetlającymi go LEDami oraz przy akompaniamencie przepięknej muzyki, czaruje publiczność i po prostu nie da się od niego oderwać wzroku. 12 czerwca w Margoninie będziemy mieli przyjemność oglądać majestatyczne show Mikołaja, a jesteśmy dodatkowo podekscytowani, ponieważ to dopiero początek naszych nocnych planów! Zapnijcie pasy, takiego spektaklu Margonin jeszcze nie widział.

W tym roku loty helikopterem Bo105 zostały uzbrojone i to właśnie u nas, 12 czerwca w Margoninie, obejrzycie debiut Bölkowa w odsłonie nocnej. Pomyślcie, jeśli Maciej Dominiak daje takiego czadu w ciągu dnia, to co się będzie działo po zmroku, gdy odpali całą masę pirotechniki? 12 czerwca w Margoninie będziemy świadkami pisania się historii imprez lotniczych w Polsce i absolutnie nie może Was z nami zabraknąć! – zapowiadają organizatorzy.

Informacja z ostatniej chwili. Na Air Show Margonin pojawi się Zespół Akrobacyjny "ORLIK". Będzie też Łukasz Czepiela, który zaprezentuje się nie tylko na samolocie Zivko Edge 540, ale pokaże również moc przepięknego Carbon Cuba – tego, którym wylądował na molo w Sopocie! Widzowie zobaczą też samoloty T6 Harvard, Douglas A-26, Bonanza 1950 V-TAIL, wodnosamolot Cessna 172, wodnosamolot Aviat Husky, a także motoszybowce Grob G109 z grupy Aerosparx.

Organizatorzy mają też komunikat dla spotterów. Z powodu obostrzeń nie są w stanie wydzielić specjalnej strefy dla fotografów. Pracują nad tym, aby ze strefy dla publiczności było doskonale widać maszyny biorące udział w pokazach i aby spotterzy mieli możliwie jak najbardziej komfortowe warunki do realizowania swojej pasji.

Ruszyła sprzedaż biletów. Wejściówki są dostępne na www.eventim.pl/artist/airshowmargonin/

Więcej informacji ba stronie www.airshow.kulturalnymargonin.pl/airshow oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: kulturalnymargonin.pl
comments powered by Disqus