Przejdź do treści
Ś.P. Adam Smorawiński, pilot samolotowy
Źródło artykułu

Zmarł Adam Smorawiński, pilot samolotowy - data pogrzebu

24 kwietnia, odszedł z naszego grona jeden z najstarszych i najbardziej znanych kierowców rajdowych, pilot samolotowy, Adam Smorawiński. Swoją karierę zawodnika rajdowego rozpoczął w początku lat 60-tych, a ostatni raz startował w wyścigu Seniorów w roku 1990 w Toruniu.

Zawsze elegancki, uśmiechnięty, był przez wiele lat widocznym ambasadorem samochodów marki BMW na wszystkich rajdach rozgrywanych do Mistrzostw Polski oraz reprezentantem Polski w wielu imprezach międzynarodowych. Kiedy pojawiła się taka możliwość, został importerem aut BMW na teren Polski.

Po zakończeniu kariery kierowcy rajdowego i wyścigowego wrócił do swojej pasji z lat młodzieńczych, czyli do latania samolotem. Był jednym z pierwszych właścicieli prywatnego samolotu w Polsce (prywatna Wilga)  i w okolicach swojej leśnej posiadłości w Kaliskach pod Międzychodem w Wielkopolsce zorganizował jedno z pierwszych prywatnych lądowisk dla samolotów.

Adam był jednym z inicjatorów powstania organizacji zrzeszającej prywatnych właścicieli samolotów w Polsce, która powstała później pod nazwą Krajowe Towarzystwo Lotnicze i która została 41 członkiem międzynarodowej lotniczej organizacji IAOPA (International Council of Aircraft Owner and Pilot Associations). Od lat był Członkiem Honorowym  Stowarzyszenia.

Przez wiele lat majowe "zloty u Adama" były imprezami lotniczymi na które przylatywało nawet kilkadziesiąt statków powietrznych. Nie wszyscy wiedzieli, że przez ostatnie trzy dziesięciolecia oddawał się pasji myśliwskiej, tj. polowaniu na grubego zwierza. Trofea z wielu swoich wypraw do różnych miejsc na świecie przekazał do Muzeum Środowiska Przyrodniczego i Łowiectwa Wielkopolskiego w Uzarzewie, gdzie wybudował własnym sumptem olbrzymi pawilon dla ekspozycji tych zbiorów.
 
Żegnaj Adamie !
Wyrazy serdecznego współczucia przekazujemy całej Rodzinie i Przyjaciołom Adama Smorawińskiego.
 
W imieniu Krajowego Towarzystwa Lotniczego AOPA Poland,
Błażej Krupa


Pogrzeb Adama Smorawińskiego odbędzie się 7 maja (piątek) o godzinie 11.50 na Cmentarzu Junikowo w Poznaniu, ul Grunwaldzka 305.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony