Przejdź do treści
Cuatro Vientos airport
Źródło artykułu

AOPA Hiszpania szuka rozwiązań – avgas, VAT i opłaty handlingowe

Wraz z zakończeniem okresu urlopowego, AOPA Hiszpania zaczęła przygotowywać się do spotkań z krajowymi władzami lotniczymi, by zająć się tematem praktycznego monopolu Aena (przedsiębiorstwo państwowe zarządzające wszystkimi portami lotniczymi w Hiszpanii). Do programu spotkań dodano dwa główne tematy czekające na opublikowanie nowych przepisów (planowane na koniec roku) – opłaty handlingowe i zaopatrzenie w Avgas.

Cennik Aena podaje 35 euro jako podstawową opłatę za obsługę handlingową dla samolotów o masie poniżej 3 t, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Członkowie AOPA Hiszpania i IAOPA informują o pobieraniu kwot rzędu 150 euro i więcej za przejazd kilku metrów. AOPA Hiszpania oczekuje, że Aena wykaże się odpowiedzialnością i zapewni przestrzeganie przez podlegające jej porty lotnicze cen podanych w jej własnym cenniku.

Rafael Molina (AOPA Hiszpania) poinformował o przygotowaniu pełnego raportu, który podaje dokładne kwoty, jakie piloci GA muszą płacić w sieci Aena. Raport ten zaproponuje też nowy system opłat proporcjonalnych i stałych za obowiązkową obsługę handlingową użytkowników lotnictwa ogólnego.

Zaopatrzenie w Avgas jest rzeczywistym problemem w niektórych portach lotniczych GA podlegających Aena, na przykład Cuatro Vientos (Madryt) i Sabadell (Barcelona). Dostawcy pompują rachunki takimi „wynalazkami”, jak 12 euro opłaty stałej za cysternę, a niedawno pojawiło się 9 euro opłaty stałej od stacji paliw.

Przedsiębiorstwa paliwowe twierdzą, że Avgas nie jest opłacalną działalnością. Aena czeka na nowe propozycje od dostawców Avgas, ale w międzyczasie ceny ciągle rosną. Troskę budzi także rygorystyczne egzekwowanie przepisów o podatku VAT w niektórych portach lotniczych. AOPA Hiszpania w imieniu AOPA z Wielkiej Brytanii sprawdza, dlaczego w niektórych portach lotniczych w Hiszpanii część pilotów GA z innych krajów ma problemy z kupnem paliwa, ponieważ personel stacji paliw odmawia ich obsługi jeśli nie podadzą swojego numeru VAT (którego jako osoby fizyczne nie prowadzące działalności nie muszą posiadać, lub go nie pamiętają).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony