AOPA Hiszpania szuka rozwiązań – avgas, VAT i opłaty handlingowe

Cuatro Vientos airport

Wraz z zakończeniem okresu urlopowego, AOPA Hiszpania zaczęła przygotowywać się do spotkań z krajowymi władzami lotniczymi, by zająć się tematem praktycznego monopolu Aena (przedsiębiorstwo państwowe zarządzające wszystkimi portami lotniczymi w Hiszpanii). Do programu spotkań dodano dwa główne tematy czekające na opublikowanie nowych przepisów (planowane na koniec roku) – opłaty handlingowe i zaopatrzenie w Avgas.

Cennik Aena podaje 35 euro jako podstawową opłatę za obsługę handlingową dla samolotów o masie poniżej 3 t, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Członkowie AOPA Hiszpania i IAOPA informują o pobieraniu kwot rzędu 150 euro i więcej za przejazd kilku metrów. AOPA Hiszpania oczekuje, że Aena wykaże się odpowiedzialnością i zapewni przestrzeganie przez podlegające jej porty lotnicze cen podanych w jej własnym cenniku.

Rafael Molina (AOPA Hiszpania) poinformował o przygotowaniu pełnego raportu, który podaje dokładne kwoty, jakie piloci GA muszą płacić w sieci Aena. Raport ten zaproponuje też nowy system opłat proporcjonalnych i stałych za obowiązkową obsługę handlingową użytkowników lotnictwa ogólnego.

Zaopatrzenie w Avgas jest rzeczywistym problemem w niektórych portach lotniczych GA podlegających Aena, na przykład Cuatro Vientos (Madryt) i Sabadell (Barcelona). Dostawcy pompują rachunki takimi „wynalazkami”, jak 12 euro opłaty stałej za cysternę, a niedawno pojawiło się 9 euro opłaty stałej od stacji paliw.

Przedsiębiorstwa paliwowe twierdzą, że Avgas nie jest opłacalną działalnością. Aena czeka na nowe propozycje od dostawców Avgas, ale w międzyczasie ceny ciągle rosną. Troskę budzi także rygorystyczne egzekwowanie przepisów o podatku VAT w niektórych portach lotniczych. AOPA Hiszpania w imieniu AOPA z Wielkiej Brytanii sprawdza, dlaczego w niektórych portach lotniczych w Hiszpanii część pilotów GA z innych krajów ma problemy z kupnem paliwa, ponieważ personel stacji paliw odmawia ich obsługi jeśli nie podadzą swojego numeru VAT (którego jako osoby fizyczne nie prowadzące działalności nie muszą posiadać, lub go nie pamiętają).

Źródło: KTL AOPA Poland
comments powered by Disqus