Zmarł Jerzy W. Wypiórkiewicz

Jerzy W. Wypiórkiewicz (fot. Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa)

Przyjaźń jest szczególną więzią. Przyjaciel to ktoś wyjątkowy. I nagle, w codziennym zabieganiu dostajemy wiadomość, że nasz Przyjaciel nie żyje...

Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa im, gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego Z przykrością zawiadomił, że w dniu 24 marca 2020 roku odszedł w "szeregi Niebieskiej Eskadry" na wieczna wartę śp. Jerzy W. Wypiórkiewicz

Jerzy Wojciech  Wypiórkiewcz urodził się 12 stycznia 1937 w miejscowości Sosnowica k/Parczewa na Polesiu Lubelskim, gdzie jeszcze „woda czysta i trawa zielona". Zafascynowany od urodzenia lotnictwem. Jako 3-letni „młodzian" we wrześniu 1939 roku obserwował z zapartym tchem przeloty samolotów, prawdopodobnie z grupy gen. Kleeberga, co pozostawiło w Jego pamięci niezatarte wspomnienia. W latach późniejszych przełożyło się to na czynne zainteresowanie historią polskiego lotnictwa, głównie fascynacją postaci gen. bryg. pil. Ludomiła A. Rayskiego. Napisał wiele artykułów o tematyce lotniczej, dostępnych pod internetowym adresem www.albumpolski.pl w dziale "Polskie Skrzydła" oraz publikowanych przez Wrocławską Gazetę Polską. Był też współzałożycielem Historycznego Towarzystwa Lotniczego im. Generała Aleksandra Gabszewicza, z siedzibą w Warszawie.

Śp. Jerzy jest autorem książek: „Orły i pingwiny" (1997 r. Wyd. D. Majsak), poświęconej pamięci generała Rayskiego oraz „Testament Orła" (1998 r. Wyd. BT), napisanej ku pamięci swojego Przyjaciela i Mistrza, Wacława Subotkina, wieloletniego obrońcy czci i honoru przedwojennego dowódcy lotnictwa polskiego – gen. Rayskiego. W 2018 roku, dzięki wydawnictwu Oficyna Aurora ukazała się kolejna praca J. Wypiókiewicza  pt. „Efendi", będąca wydaniem książkowym Jego pracy autorskiej „Z Czasławia na Mortlake" – Kalendarium życia gen. L. Rayskiego, wyróżnionej I-szą nagrodą w Konkursie literackim im. Bolesława Orlińskiego w roku 2003. Praca ta wówczas, poza kilkunastoma egzemplarzami wydanymi staraniem Autora z zamiarem „obdarowania" osobistych przyjaciół nie trafiła na rynek księgarski. Na szczęście, za Jego zgodą została udostępniona pod internetowym adresem  www.lotnisko-krosno.com.pl,  jako plik PDF.

Kolejną Jego pasją było poszukiwanie prawdy i upamiętnianie bohaterskich czynów żołnierzy wyklętych, walczących z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-53 na Lubelszczyźnie. Jako nastolatek miał niesamowite szczęście osobiście poznać kilku głośnych dowódców WiN i NSZ, którzy bywali częstymi gośćmi w Jego domu rodzinnym. Po latach, zaowocowało to biogramami znanych ludzi podziemia antykomunistycznego publikowanych na łamach Wrocławskiej Gazety Polskiej. Działalność ta, została zauważona przez władze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i  nadaniem przez Prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Zawodowo związany był z warszawskim Instytutem Energetyki, w którym przepracował ponad czterdzieści lat jako technik elektronik.

Uroczystości pogrzebowe śp. Jerzego W. Wypiórkiewicza odbędą się w dniu 31 marca 2020 r. w Warszawie.

Źródło: Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus