O historii lotnictwa w Małopolsce na spotkaniu z Jerzym Kuckiem w Krośnie

Książka „100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918 – 2018” (fot. KKSL)

Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa zaprasza wszystkie osoby zainteresowane historią polskiego lotnictwa na spotkanie z autorem książek o tematyce lotniczej pułkownikiem doc. dr Jerzym Kuckiem.

Spotkanie odbędzie się w dniu 8 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 w Sali Historii i Tradycji w  budynku Aeroklubu Podkarpackiego (wejście od tyłu hangaru).

Głównym tematem spotkania będzie 100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce w okresie 1918 - 2018.

Płk. rez. Jerzy Kuck – doktor nauk wojskowych w specjalności zarządzanie systemami informacyjnymi nadany uchwałą Rady Wydziału Wojsk Lądowych Akademii Obrony Narodowej z dnia 23 stycznia 2002 rok. Tytuł docenta nadany w dniu 01.07.2011 roku decyzją senatu Wyższej Szkoły Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich, Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i Akademii Obrony narodowej w Warszawie.

Głównie zainteresowania badawcze to nieustanne poszukiwanie i wdrażanie nowoczesnych technologii teleinformatycznych w logistyce wojska polskiego.

Praca dydaktyczna w uczelniach cywilnych i wojskowych, w tym działalność promotorska, opieka naukowa nad studentami oraz opieka naukowa nad doktorantami w charakterze opiekuna naukowego lub promotora pomocniczego, udział w licznych seminariach i konferencjach naukowych w kraju i zagranicą.

W ramach działalności naukowej współpraca z szeregiem towarzystw i stowarzyszeń prowadzących działalność naukową i edukacyjną. Płk. rez.doc. dr Jerzy Kuck jest członkiem Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, które istnieje 20 lat i skupia lotniczy personel wojskowy i cywilny. W ramach działalności naukowej m.in. opracował 388 stronicową monografię: „Lotnictwo transportowe. XX lecie Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP” oraz „100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918 – 2018”. Monografia ta, stanowiąca temat spotkania w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa w dniu 8 listopada br. obrazowo przedstawia żywą historię wojskowego lotnictwa transportowego w Małopolsce, jego rozwój, możliwości i zakres funkcjonowania w przeszłości i teraźniejszych strukturach NATO. Zmieniający się sprzęt latający, bohaterstwo i trudne losy personelu latającego, jak i niesienie pomocy humanitarnej. Oparta głównie na historii 13 Pułku Lotnictwa Transportowego obecnie 8 Bazy Lotnictwa Transportowego  im. płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego.

Zakres zagadnień tej monografii można zobaczyć w spisie treści (LINK).

Jeszcze raz KKSL serdecznie zaprasza na spotkanie do Krosna.

Zygmunt Bąk
sekretarz KKSL im. gen. pil. Ludomiła A. Rayskiego

Źródło: Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa
comments powered by Disqus