Przejdź do treści
Ireneusz Pudełko (fot. kksl.p40.pl)

Zmarł Ireneusz Pudełko – wybitny modelarz Aeroklubu Krakowskiego

Dotarła do nas przykra wiadomość. Do „Niebieskiej Eskadry” odszedł Ireneusz Pudełko – Mistrz Sportu, honorowy członek Aeroklubu Krakowskiego, członek Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, wieloletni kierownik Sekcji Modelarskiej AK, współtwórca modelarstwa kosmicznego w Polsce.

Ireneusz Pudełko s. Jana i Władysławy urodził się 1 sierpnia 1935 w Wąsowie pow. Miechów.

Działalność modelarską rozpoczął jako piętnastolatek, w Domu Kultury przy Rynku Głównym. Wkrótce przeniósł się do Modelarni Wojewódzkiej Ligii Lotniczej przy ul. Floriańskiej. Ukończył kurs instruktorów modelarstwa i od 1952 do 1957 roku był instruktorem w tej modelarni.

Po połączeniu aeroklubów z Ligą Przyjaciół Żołnierza, został szefem modelarstwa lotniczego na terenie województwa krakowskiego, organizując i nadzorując ich pracę. 12 kwietnia 1962 roku zorganizował pierwsze w Europie zawody modelarstwa rakietowego.

Inicjator powstania Doświadczalnego Ośrodka Rakietowego przy Aeroklubie Krakowskim i jego kierownik. Organizował mistrzostwa Polski w różnych kategoriach. Zorganizował mistrzostwa świata juniorów w 1966 roku.

Współorganizator mistrzostw Europy seniorów (1998) w lataniu precyzyjnym. Czynny zawodnik w modelarstwie lotniczym, uczestnik mistrzostw świata i Europy. Zdobywca wielu tytułów mistrza i wicemistrza Polski. Członek (od 1957) i reprezentant Aeroklubu Krakowskiego. Instruktor modelarstwa lotniczego I klasy.

Za osiągnięcia w modelarstwie otrzymał tytuł Zasłużony Mistrz Sportu.

Posiadał odznaczenia: „Srebrny Krzyż Zasługi”, Medal Brązowy „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Odznaka „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” i inne.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 15 lutego (środa) o godzinie 12:20 na cmentarzu przy ul. Rakowickiej w Krakowie.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony