Przejdź do treści
Wigilijne spotkanie lotników małopolskich (fot. kksl.p40.pl)

Wigilijne spotkanie lotników małopolskich

Wigilijne spotkanie małopolskich lotników odbyło się w sobotę, 17 grudnia, już tradycyjnie – bo po raz czwarty – w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uczestniczyła w nim rekordowo duża ilość seniorów i czynnych lotników. Było ich 170! A wśród nich gen. bryg. pilot Ludwik Krempa, członek KKSL i SSLW RP o/ Kraków, kawaler wojennego, Złotego Krzyża Orderu Virtuti Militari! Zapraszamy do przeczytania relacji z wigilijnego spotkania małopolskich lotników.

"Spotkanie zostało zorganizowane przez kluby seniorów lotnictwa: Krakowski KSL i SSLW RP o/Kraków, dzięki wielkiej życzliwości i udziale dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego, pana Krzysztofa Radwana. Trudno bowiem wyobrazić sobie miejsce bardziej godne do prowadzenia działalności lotniczej, zwłaszcza, gdy łączyć ma pokolenia lotników. W czasie tego uroczego wieczoru spotkali się bowiem najmłodsi, kilkunastoletni modelarze, z naszym najstarszym seniorem, generałem Krempą. Wzruszającym było patrzeć jak junior, Adaś Koszałka prezentuje swój zdalnie sterowany model i wykonuje ewolucje w hali przed wiekowym generałem, a w tle stoją samoloty na których generał latał ponad osiemdziesiąt lat temu…

Świetnie dogadywali się paralotniarze z lotnikami wojskowymi mimo – wydawało by się – przepaści w sprzęcie, przy pomocy którego poruszają się w powietrzu. Bowiem lotnictwo łączy. I w przestrzeni powietrznej jest miejsce dla wszystkich, którzy rozważnie potrafią z niej korzystać. Tak więc na wspólnej wieczerzy spotkali się modelarze, paralotniarze, szybownicy, spadochroniarze, piloci samolotowi i baloniści. Lotnicy wojskowi, sanitarni, agrolotnicy i sportowi oraz komunikacyjni. Prawdopodobnie jest to jedyne takie spotkanie, gdzie raz do roku można pogadać w takiej różnorodnej grupie lotników. Porozmawiać a nawet i pośpiewać kolędy i nie tylko.

Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciel dowódcy 8 Bazy LTr z Balic, o. Dominik Orczykowski, artysta rzeźbiarz prof. Jerzy Nowakowski, twórca naszego medalu „Gloria Aviatoribus”. Członkowie aeroklubów: krakowskiego, podhalańskiego, bielsko-bialskiego, nowotarskiego, Małopolskiego Klubu Paralotniowego, oraz lotnicy niezrzeszeni.

 

Po powitaniu gości przez dyrektora MLP i prezesów klubów seniorów, ojciec Dominik poświecił opłatki i przystąpiono do składania życzeń.
A później zaczęła się biesiada. Świąteczny karp i pierogi, albo pyszne gołąbki pod czerwony barszcz z uszkami smakowały wyśmienicie. Rozmaitość zakąsek nie pozwoliła narzekać nawet tym z wybrednymi gustami. Słodkości, frukta, kompocik i inne napitki, a na koniec kawa i herbata dopełniły menu. No i oczywiście kieliszek wina – czerwonego, białego – do wyboru.

Posiliwszy nadwątlone siły zebraliśmy chórek i zaśpiewaliśmy. Zaczęliśmy jak przystało od „Hymnu Lotników”. Wydawało nam się, że wykonanie jest perfekcyjne. Niestety na załączonym filmie słychać niejakie mankamenty. Ale wola była.

Kolędy wyszły już lepiej, bo i stan chóru się powiększył. Dołączyły panie ze swoimi sopranami koloraturowymi i od razu było lepiej.
I tak prawie do północka świętowaliśmy.

Byłbym przegapił. SSLW wyróżniło statuetką Nike Aeroklub Podhalański. Wyróżnienie wręczył Stanisław Wojdyła na ręce prezesa APh, Andrzeja Saraty. Z okazji 60 lecia Aeroklubu Podhalańskiego Zarząd Aeroklubu Polskiego wyróżnił Romana Matyjewicza i Krzysztofa Bartoszewskiego – członków APh – tytułem i odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego”. W obecności tak zacnej publiczności prezes Andrzej Sarata wręczył wyróżnienia w/wymienionym. Oczywiście spotkało się to z ogromnym aplauzem publiczności.

Jako organizator dziękuję wszystkim, którzy zaszczycili nas swoim przybyciem i byli z nami, dyrektorowi MLP za życzliwość i udostępnienie sali oraz szefowi firmy kateringowej, która wzięła na siebie logistykę tego, całkiem sporego, przedsięwzięcia."

Zachęcam gorąco do obejrzenia filmu autorstwa Edwarda Wyroby i zdjęć w wykonaniu Halinki Wyroby na stronie www.kksl.p40.pl

Leszek Mańkowski
Prezes KKSL

FacebookTwitterWykop

Nasze strony