Krakowski Klub Seniorów Lotnictwa ma 50 lat
Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego przywitania gości przez prezesa Klubu, Leszka Mańkowskiego i wiceprezesa – dyrektora MLP – Krzysztofa Radwana. Następnie wprowadzono sztandary. Piszę w liczbie mnogiej, bo oprócz naszego – krakowskiego, przybył do nas poczet sztandarowy Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Był to dla nas piękny upominek – wszak WKSL jest najstarszym klubem w Polsce, i w tym roku obchodzi 75 lat.
Minutą ciszy uczciliśmy pamięć o naszych członkach, których w czasie 50 lat odeszło niemało…
Leszek Mańkowski w swoim blisko 20-to minutowym wystąpieniu omówił działalność KKSL w 50-cio leciu. Znaczną część referatu zajęło omówienie powstania najważniejszego dzieła KKSL- monumentalnego Pomnika ku Czci Lotników Polskich – który dziś pięknie zdobi park w pobliżu Muzeum Lotnictwa. W tej części wystąpienia omówiono najważniejsze osoby związane z pomysłem, projektem i budową tego pięknego dzieła.
Po odczytaniu referatu kolejno występowali zaproszeni goście: Przewodniczący Sejmiku Województwa Krakowskiego – Kazimierz Barczyk, Wicewojewoda Krakowski – Andrzej Harężlak, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa – Jan Okoński, w imieniu Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa – Małgorzata Jantos, w imieniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej – Marzena Paszkot, w imieniu Prezesa Aeroklubu Polskiego – Sekretarz Generalny – Bohdan Włostowski, Prezes Rady Seniorów Lotnictwa – Robert Rowiński i inni.
Ponieważ 21 czerwca poświęciliśmy nasz sztandar, a chcieliśmy uhonorować naszych przyjaciół wbiciem symbolicznego „gwoździa”, przeto nadarzyła się ku temu znakomita okazja. Gwoździe wbili przedstawiciele najwyższych władz miasta i województwa, a także O. Dominik Orczykowski ( w zastępstwie ks. prałat Jan Bielański), Prezes Honorowy KKSL – płk pilot Zbigniew Sobeńko, Sekretarz KKSL – Maria Pląder i prezesi KKSL: Leszek Mańkowski i Krzysztof Radwan.
Rozpoczęła się miła członkom część, a mianowicie wyróżnienia i odznaczenia dla członków Klubu. Pan Jan Okoński w imieniu Prezydenta m. Krakowa udekorował trzech członków KKSL odznakami „Honoris Gratia”. To zaszczytne wyróżnienie otrzymali: Andrzej Chytkowski, Jerzy Sobeńko i Leszek Mańkowski.
Sekretarz Generalny Aeroklubu Polskiego, Bohdan Włostowski wręczył odznaki i wyróżnienia przyznane przez Zarząd AP.
Brązową Odznaką „Za zasługi dla Aeroklubu Polskiego” wyróżnieni zostali:
1. Leszek Baranowski
2. Marek Dziedzic
3. Zygmunt Firlit
4. Stanisław Kozak
5. Wojciech Rejman
6. Stanisław Wójcik
Srebrną Odznaką „Za zasługi dla Aeroklubu Polskiego” wyróżnieni zostali:
1. Zbigniew Baranowski
2. Tadeusz Korczyński
3. Krystyna Mańkowska
4. Marek Pietruszka
5. Andrzej Świerczyński
Złotą Odznaką „Za zasługi dla Aeroklubu Polskiego” wyróżnieni zostali:
1. Tadeusz Banaś
2. Stanisław Matuszyński
3. Jerzy Szymański
4. Wiesław Wolański
5. Bronisław Zawicki
Tytułem i odznaką „Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego” wyróżnieni zostali:
1. Mieczysław Bułat
2. Mieczysław Działowski
3. Ryszard Łabaj
4. Andrzej Zalasiński
„Honorowy Dyplom Aeroklubu Polskiego” otrzymali:
1. Henryk Boroń
2. Krzysztof Radwan
3. Jerzemu Sobeńko
Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego został wyróżniony Leszek Mańkowski.
Następnie płk pilot Czesław Kurczyna wręczył medale za „Zasługi dla Porozumienia”, którymi Prezydium Zarządu Porozumienia Związków i Stowarzyszeń Służb Mundurowych Województwa Małopolskiego wyróżniło n/wymienione osoby:
1. Leszek Mańkowski
2. Krzysztof Radwan
3. Zbigniew Sobeńko
4. Maria Pląder
5. Agnieszka Rutkowska – MLP
6. Krzysztof Mroczkowski – MLP
1 września obchodziliśmy 25-lecie poświęcenia Pomnika ku Czci Lotników Polskich. Na okoliczność tą została powołana „Kapituła Życzliwych Awiatorów” w składzie: Wojciech Kielarski, Jerzy Nowakowski, Krzysztof Radwan, Edward Popiołek i Leszek Mańkowski. Kapituła podjęła się opracowania i wykonania specjalnego medalu dla ludzi związanych z Pomnikiem.
Pomysłodawcą był Wojciech „Moniek” Kilarski, projekt i odlewy wykonał prof. Jerzy Nowakowski z ASP- znany i ceniony medalier, a całość sfinansował prezes KKSL – Leszek Mańkowski.
Kapituła wyróżniła medalem okolicznościowym „Gloria Aviatoribus” imiennie grawerowanym n/w budowniczych Pomnika:
1. Bronisława Chromego
2. Zbigniewa Sobeńkę
3. Henryka Boronia
4. Marię Pląder
oraz:
5.Krzysztofa Radwana
6. Czesława Kurczynę
Medale wręczył fundator – Leszek Mańkowski
Następnie przybyłym na uroczystość Władzom i Gościom wręczono medale 50-cio lecia KKSL.
W czasie krótkiej przerwy, kiedy orkiestra „Obligato” przygotowywała się do koncertu, goście posilali nadwątlone siły przy suto zastawionych stołach i dokonywali wpisów do Kroniki Klubu.
Po przerwie przepiękny koncert dała Orkiestra Straussowska pod dyrekcją Maestro Jerzego Sobeńki, przenosząc nas w XIX wiek. Przez blisko godzinę goście słuchali walców, poleczek i innych utworów specjalnie na ten wieczór przygotowanych przez Jerzego. Koncert zwieńczyła owacja na stojąco, piękne kwiaty i… medal pamiątkowy dla orkiestry. Dziękujemy! Graliście pięknie!
I na tym zakończono część oficjalną. A później był czekoladowy tort… a nawet dwa, z pięknym logo naszego Klubu, pod kieliszek wina. No i oczywiście toasty i życzenia następnej „pięćdziesiątki”.
Zaczęły się zajęcia w podgrupach do których przygrywał na klawiszach Jerzy Bożyk, krakowski jazzman, a nasz członek. Biesiadowaliśmy przy jadle i czymś mocniejszym do późnych godzin wieczornych.
Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom za przybycie. Wiem, że niektórzy mieli problemy zdrowotne a mimo to nie zawiedli. Serdecznie dziękuję kolegom zamiejscowym, że uświetnili swoimi osobami uroczystość tak dla nas ważną. Dziękuję wreszcie Zbigniewowi Sobeńce – Prezesowi Honorowemu KKSL – za 17 lat prezesury i to wszystko co było wcześniej. Zbyszku, to było dla Ciebie!
Galeria zdjęć
I więcej nie napiszę już nic. Koniec, kropka. Ci co nie byli niech żałują. Ale i dla nich mam coś na osłodę. Blisko dwie godziny nagrania zrobionego przez naszego przyjaciela Edwarda Wyrobę z Wadowic. Tak więc – oglądajmy!
Komentarze