Sylwetki Lotników: Walenty Azarewicz

Walenty Azarewicz (nagrobek)

Walenty Azarewicz urodził się z dala od Polski. Przyszedł na świat w Moskwie 21 stycznia 1901 r. Naukę pobierał w szkole realnej w obecnej stolicy Rosji. Gdy miał 20 lat znalazł się w Polsce. 

Po dwóch latach spędzonych w Polsce rozpoczął swoją przygodę z wojskiem. Otrzymał przydział do 1 Pułku Lotnictwa. Stacjonował w syrenim grodzie. W sierpniu 1925 r. z Warszawy został przeniesiony do Grudziądza. W tym mieście nad Wisłą mieściła się Oficerska Szkoła Lotnictwa. Walenty był zdolnym uczniem. Szkołę ukończył z I lokatą.

W stopniu sierżanta podchorążego obserwatora trafił do 4 Pułku Lotniczego. Latał z jego lotnikami awansując w 1928 r. do stopnia podporucznika. Dwa lata później uzyskał szlify porucznika. Podobnie jak w czasach nauki dał się poznać jako doskonały obserwator. Doceniając jego umiejętności przełożeni skierowali go do reprezentacji obsługującej zawody lotnicze.

Porucznik Walenty Azearewicz miał wziąć udział w „Locie Małej Ententy i Polski”. Zginął śmiercią lotnika w czasie lotu treningowego pod Krasnobrodem 27 sierpnia 1930 r.

Konrad Rydołowski

Źródło: Konrad Rydołowski
comments powered by Disqus