Przejdź do treści
Źródło artykułu

Sylwetki Lotników: Mieczysław Garsztka

Mieczysław Garsztka urodził się w mieście nad Brdą (Bydgoszcz) 31 grudnia 1896 r. Rok po wybuchu I wojny światowej został powołany do odbycia służby wojskowej. Jako poddany cesarza Niemiec razem z jego żołnierzami wyruszył na front. Walczył we piechocie na froncie zachodnim. Nie był pozbawiony ambicji, które doprowadziły go do szkoły oficerskiej. Ukończył tę w stopniu podporucznika. W czasie walk został ranny. Pozostając w piechocie interesował się nowym rodzajem broni, którym było lotnictwo. Dlatego wystąpił do dowództwa z podaniem o przeniesienie do tego. Podanie zostało rozpatrzone pozytywnie. Otrzymał skierowanie do nowej szkoły. Była to szkoła lotnicza.

Po zdobyciu niezbędnej wiedzy odszedł na kurs pilotażu myśliwskiego. Po jego ukończeniu został przydzielony do jednostki bojowej. Stacjonował we Francji. 16 lipca 1918 r. zestrzelił w walce powietrznej francuskiego myśliwca. Następnie 18 września powiększył swoje konto o dwie brytyjskie maszyny ( myśliwiec i bombowiec). Celne oko i pewna ręka nie zawiodła. 25 września powtórzył swój sukces. Przeciwnik, którymi byli Anglicy stracili swój bombowiec.

Dobra passa go nie opuszczała. Następnego dnia posłał do ziemi strącił brytyjski myśliwiec. Ostatnie zwycięstwo w walkach powietrznych zapisał pod datą 30 września. 2 października musiał uznać nad sobą przewagę przeciwnika. W czasie walk swojego dywizjonu został ranny. Co więcej, był zmuszony lądować uszkodzonym samolotem. Rany okazały się poważne. Trafił do szpitala. Do latania bojowego nie wrócił. Swój udział w I wojnie światowej zakończył z kontem 5 zestrzelonych wrogich maszyn.

Gdy 11 listopada 1918 r. ogłoszono koniec działań wojennych, Garstka przedostał się do Polski. Wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego. Był lotnikiem. Trafił więc do formującego się lotnictwa polskiego. Był jednym z tych niewielu, którzy umieli latać niemieckimi samolotami, dlatego został skierowany do Wojskowej Szkoły Lotniczej w charakterze instruktora. Przekazywał swoją wiedzę polskim lotnikom.

Gdy wybuchła wojna ukraińsko – polska znalazł się wśród walczących rodaków. Trafił do eskadry stacjonującej we Lwowie. Latał na rozpoznanie i bombardowanie umocnień wroga. 10 czerwca 1919r. Mieczysław Garsztka zginął śmiercią lotnika we Lwowie. Oblatywał wyremontowany myśliwiec. Przyczyną wypadku było zerwanie się płótna ze skrzydła.

Konrad Rydołowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony