Przejdź do treści
JS 1 - nowy szybowiec polskiej reprezentacji (fot. Komisja Szybowcowa AP)
Źródło artykułu

Nowy szybowiec polskiej reprezentacji

Jak poinformowała Komisja Szybowcowa AP nowym szybowcem polskiej reprezentacji będzie JS 1, który został wyprodukowany w Republice Południowej Afryki. Na początku lutego Sebastian Kawa wykonał nim kilka lotów testowych w Potchestroon w RPA.

"W listopadzie ubiegłego roku zakończono prace nad produkcją naszego JS 1 nr fabr. 099. Według pierwotnych planów miał być wysłany do Europy w grudniu 2015. Termin przesunąłem na luty 2016 roku. Z ostatnich informacji wynika, że nasz szybowiec będzie wysłany do niemieckiego portu Bremer Haven 26 lutego 2016. Opóźnienie wysyłki wynikało z planu rzetelnego odbioru szybowca.

W pierwszym tygodniu lutego Sebastian Kawa wykonał w Potchestroon kilka lotów. Przy okazji Sebastian zapoznał się z rejonem rozgrywania finału Grand Prix szybowcowego, który będzie rozgrywany na tym samym lotnisku w listopadzie 2016 roku.


(fot. Komisja Szybowcowa AP)

Nasz szybowiec jest wyposażony w najnowszą wersję końcówek 18m i 21 m. Posiada kompletną instalację silnikową. Podczas lotu testowego został wypróbowany silnik. Silnika w tej chwili nie kupowaliśmy, ale w każdej chwili możemy zakupić i bez trudu zamontować.


(fot. Komisja Szybowcowa AP)

Szybowiec kosztował 125 tys. Euro. Płatności robiliśmy w okresie, gdy Euro kosztowało poniżej 4,26 PLN. Z MSiT otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup szybowca w wysokości 380800 zł co stanowi prawie 71 % dotychczasowych kosztów. Do sfinansowania pozostaje przyczepa (ok 40000 zł brutto), pokrowce, podstawki.

Mam nadzieje, że zdobędziecie wiele medali na naszym nowym szybowcu.

Dziękuje bardzo Markowi Szumskiemu za wsparcie w procesie zakupu, Adamowi Czeladzkiemu za cenne uwagi dotyczące konfiguracji szybowca i Sebastianowi Kawie za czujne oko podczas lotów testowych."

Pozdrawiam,

Jacek Dankowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony