57. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki w Krakowie

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Marcin Sigmund)

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to z całą pewnością najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego, której 57 edycja odbędzie się w maju br. Jej początek sięga 1929 r., kiedy to w rok po utworzeniu Akademickiego Aeroklubu Krakowskiego, stowarzyszenie zorganizowało zawody złożone z trzech konkurencji. Nikt wtedy nie spodziewał się, iż skromne plany krakowskiej społeczności stworzą jedne z najpoważniejszych i najbardziej prestiżowych zawodów samolotowych naszego globu, organizowane cyklicznie po dziś dzień.

Aeroklub Krakowski i Komisja Samolotowa Aeroklubu Polskiego zapraszają pilotów do udziału w 57. Locie Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, który jest zaliczany do Samolotowego Pucharu Polski. Zawody zostaną rozegrane dniach 16-19.05.2019 r. w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku Wielkim.

Zawody będą rozgrywane według aktualnego Regulaminu Zawodów Samolotowych oraz Regulaminu Zawodów w Lataniu Precyzyjnym wydanym przez FAI General Aviation Commission - edycja 2019.

Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie przez pilota-dowódcę ważnej licencji pilota samolotowego lub odpowiednio świadectwa kwalifikacji, ważnych kwalifikacji do wykonywania lotów na danym statku powietrznym, ważnych badań lotniczo-lekarskich, aktualnych KWT i KTP oraz ważnej licencji sportowej Aeroklubu Polskiego w sporcie samolotowym.

Wcześniej, w dniach 14-16.05.2019 r. w Aeroklubie Krakowskim na lotnisku w Pobiedniku Wielkim zostaną przeprowadzone Konsultacje Samolotowej Kadry Narodowej w Lataniu Precyzyjnym.

Konsultacje i zawody są traktowane jako cykl przygotowań pilotów Samolotowej Kadry Narodowej do Mistrzostw Świata w Lataniu Precyzyjnym. Zawody samolotowe i konsultacje są otwarte dla wszystkich pilotów.

Piloci zainteresowali udziałem w zawodach i konsultacjach powinni zgłosić chęć udziału do Kierownika do dnia 6.05.2019 r. na adresy e-mail: biuro@aeroklubkrakowski.pl oraz komisja.samolotowa@gmail.com

•  Formularz zgłoszeniowy Konsultacji
•  Formularz zgłoszeniowy 57. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki


Więcej szczegółowych informacji w pismach organizacyjnych:

•  Pismo Organizacyjne Konsultacji Samolotowej Kadry Narodowej w Lataniu Precyzyjnym

•  Pismo Organizacyjne 57. Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki


Pierwszy Lot Południowo-Zachodniej Polski złożony był z trzech konkurencji. 6 października 1929 roku rozegrano pierwszą konkurencję, stanowiącą przelot na trasie Kraków – Częstochowa – Katowice – Kraków. Regulamin przewidywał największą ilość punktów dla pilota, który najszybciej pokona ową trasę. Druga próba stawiała na osiągi samolotu, zadaniem pilota było osiągnięcie w najkrótszym czasie wysokości 1500 m. Ostatnia konkurencja była lądowaniem w wyznaczonym prostokącie. Awionetki podzielono na trzy klasy w zależności od mocy silnika: do 60KM, do 120KM i do 300KM, a punktację regulaminową zawodów odpowiednio dopasowano do klasy samolotu. Aż 18 lotników reprezentujących Aerokluby: Krakowski, Warszawski i Lwowski, oraz Lubelski Klub Lotniczy stanęło do rywalizacji. Wygrał Franciszek Żwirko na samolocie RWD-2, a drugie miejsce zajął Bernard Skórzewski lecący na brytyjskim Moth’u, oboje reprezentujący Akademicki Aeroklub Warszawski. Na najniższym stopniu podium uplasował się krakowianin Stanisław Działowski na DKD-4.

Całą historię Lotu Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki można przeczytać TUTAJ.

Źródło: Komisja Samolotowa AP
comments powered by Disqus