Gdy dochodzi do katastrofy lotniczej liczą się sekundy

Ćwiczenia w sytuacji zagrożenia przeprowadzone na lotnisku Zielona Góra-Przylep (fot. KMP w Zielonej Górze)

Na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze – Przylepie odbyły się ćwiczenia z udziałem policjantów, strażaków, ratowników medycznych oraz służb lotniska.

Celem takich cyklicznie powtarzanych przedsięwzięć szkoleniowych jest doskonalenie koordynacji służb i działań ratowniczych. Tym razem scenariuszem ćwiczeń była katastrofa lotnicza – w tego rodzaju zdarzeniach, gdy liczy się ludzkie życie, szybkość i profesjonalizm działań ratowniczych ma kluczowe znaczenie.

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze oraz strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze  każdego dnia współpracują przy wypadkach, zdarzeniach losowych czy trudnych interwencjach. Od lat współpraca między naszymi jednostkami układa się doskonale i funkcjonariusze mogą zawsze liczyć na wzajemne wsparcie. Ramię w ramię działamy dla bezpieczeństwa mieszkańców zielonogórskiego powiatu. Żeby ta współpraca układała się  tak sprawnie co pewien czas organizowane są ćwiczenia doskonalące koordynację współpracy.

Takie ćwiczenia odbyły się w środę (20 października ) na terenie lotniska Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze-Przylepie. Tym razem scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek szybowca szkoleniowego, który krótko po starcie rozbił się o płytę lotniska. Zadaniem policjantów było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej, powiadomienie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz zabezpieczenie miejsca wypadku i zebranie materiału dowodowego na potrzeby prowadzonego postępowania karnego.


(fot. KMP w Zielonej Górze)

Zadaniem przybyłych na miejsce zdarzenia strażaków była ewakuacja ciężko rannego pilota z szybowca, udzielenie mu pierwszej pomocy medycznej oraz przekazanie załodze Pogotowia Ratunkowego. W ćwiczeniach oprócz strażaków i policjantów uczestniczyli pracownicy Aeroklubu oraz załoga karetki Pogotowia Ratunkowego. Obserwatorami ćwiczeń byli starszy brygadier Maksymilian Koperski – Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze oraz komisarz Krzysztof Marciniak – Naczelnik Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze, których zadaniem była ocena współdziałania służb oraz przyjętych procedur.


(fot. KMP w Zielonej Górze)

Środowe przedsięwzięcie to przede wszystkim element ćwiczeń i koordynacji służb, które doskonalą swe umiejętności. Wszystko po to, aby w sytuacjach kryzysowych być profesjonalnie przygotowanym do działań, w których nie ma miejsca na najmniejsze błędy. Dlatego ważne, aby takie ćwiczenia jak najczęściej powtarzać.

podinspektor Małgorzata Barska

Źródło: KMP w Zielonej Górze
comments powered by Disqus