SB Lim 2 w Busku Zdroju

SB Lim 2 w Busku Zdroju (fot. kksl.p40.pl)

24 października 2018 roku w Busku Zdroju pojawił się nowy, lotniczy akcent. Oto z inicjatywy Zbigniewa Wacha, właściciela prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej do Buska zawitał szkolno-bojowy samolot Lim 2.

Stało się to możliwe dzięki autorskiemu programowi Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – „Pod Dobrymi Skrzydłami”. Celem programu jest współpraca z pasjonatami i mecenasami na rzecz ochrony zabytków techniki lotniczej.

Dyrektor MSP – Paweł Pawłowski osobiście, w towarzystwie Zbigniewa Wacha dokonał przecięcia wstęgi, tym samym udostępniając pięknie odrestaurowany samolot mieszkańcom Buska i nie tylko.

Samolot który został posadowiony na skwerze przy ulicy Żeromskiego przybył do Buska Zdroju kilka miesięcy temu.

Wymagał zabiegów konserwatorskich w zakresie: malowania, wymiany elementów oszklenia, uzupełnienia wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego. Dzięki staraniom dyrektora Zbigniewa Wacha, po zaangażowaniu sporych nakładów finansowych samolot odzyskał dawną świetność i prezentuje się znakomicie. Również miejsce jego posadowienia jest reprezentacyjne. Samolot widoczny jest ze wszystkich stron i zapewne szybko wkomponuje się w krajobraz miasta. Pan wiceburmistrz Buska wyrażał się w ciepłych słowach o tej szlachetnej inicjatywie, tak zresztą jak i pozostali mówcy. Dyrektor Pawłowski w swoim wystąpieniu podkreślił zaangażowanie wykonawców oraz fachowo przeprowadzoną renowacje zabytku, co zaowocowało przywróceniem mu należnego blasku.

Leszek Mańkowski – prezes RSL AP – podkreślił coraz większe zaangażowania prywatnych osób i podmiotów w dzieło ochrony zabytków lotnictwa i przywracanie im walorów umożliwiających ich eksponowanie.

Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w czasie którego była możliwość porozmawiania na tematy interesujące wszystkich obecnych, czyli lotnicze.

Panu Zbigniewowi Wachowi życzymy dalszych świetnych pomysłów związanych z naszym lotniczym dziedzictwem. Powodzenia!

Więcej zdjęć na stronie www.kksl.p40.pl

Źródło: kksl.p40.pl
comments powered by Disqus