Przejdź do treści
Źródło artykułu

KE zaakceptowała plan działania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej do 2029 r.

Komisja Europejska zatwierdziła Plan Skuteczności Działania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na lata 2025–2029 - podała w poniedziałkowym komunikacie Agencja. Dokument określa strategiczne cele w obszarach bezpieczeństwa, środowiska, przepustowości i efektywności kosztowej.

PAŻP przekazała, że Komisja uznała, że cele przyjęte przez Polskę na czwarty okres referencyjny, tj. na lata 2025-2029 (PSD RP4) są zgodne z ogólnounijnymi założeniami. Plan został wcześniej zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury, a następnie przekazany KE przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego w grudniu 2024 r.

Agencja podkreśliła, że przyjęcie dokumentu przez Komisję otwiera drogę do jego publikacji i formalnego wdrożenia jako ram regulacyjnych dla polskich służb żeglugi powietrznej do końca 2029 r.

"W PSD RP4, poza wyznaczeniem celów, opisane zostały m.in. działania planowane po podjęcia w celu osiągnięcia celów w poszczególnych obszarach, plany inwestycyjne Agencji oraz plany dotyczące szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego. Dokument opiera się na założeniu zwiększenia pojemności polskiej przestrzeni powietrznej w celu przygotowania służb do obsługi ruchu po zakończeniu wojny w Ukrainie" - podano w komunikacie.

PAŻP m.in. odpowiada za zarządzanie polską przestrzenią powietrzną oraz za infrastrukturę lotniczą. Sprawuje nadzór np. nad systemem radarowym, urządzeniami nawigacji lotniczej, systemami łączności i systemami wspomagającymi lądowanie.

Na swojej stronie internetowej Agencja podaje, że każdego dnia dba o bezpieczeństwo pasażerów blisko 3 tys. samolotów przemieszczających się nad Polską. Nadzorowana i kontrolowana przez nią przestrzeń powietrzna liczy przeszło 334 tys. km kw. i jest jedną z największych w Europie. PAŻP również szkoli i zatrudnia cywilnych kontrolerów ruchu lotniczego. (PAP)

pif/ mick/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony