Lotnicze atrakcje 2010 w Jeleniej Górze

Aeroklub Jeleniogórski

Pod koniec maja do Jeleniej Góry przyjedzie światowa czołówka zawodników na XXX Ogólnopolskie Nawigacyjne Samolotowe Zawody im. Zdzisława Dudzika. Będzie to jednocześnie jedna z edycji Pucharu Polski. – Przyjedzie cała czołówka Polska, a co za tym idzie światowa, bowiem w zeszłym roku Polacy udowodnili, że są najlepsi. Zajęliśmy trzy pierwsze miejsca na Mistrzostwach Świata – tłumaczy Jacek Musiał. Zawody będą okazją do pokazania się z dobrej strony organizacyjnej, ponieważ Aeroklub otrzymał promesę na organizację Mistrzostw Świata w 2012 roku. – Liczymy na pomoc miasta bo będzie to impreza promująca Jelenią Górę. W zeszłym roku otrzymałem pomoc od władz, w zamian za to my promowaliśmy miasto gdzie tylko mogliśmy – powiedział Jacek Musiał.

W czerwcu odbędą się dwie imprezy. II Międzynarodowy Rajd Lotniczy „Niebo bez granic”, zorganizowany w porozumieniu ze stroną czeską i niemiecką, podczas którego lotnicy odwiedzą lotniska głównie u naszych południowych sąsiadów. Natomiast w dniach od 18 do 27 czerwca zostaną rozegrane Międzynarodowe Szybowcowe Mistrzostwa Dolnego Śląska i Puchar Karkonoszy, stanowiące kwalifikacje do Mistrzostw Polski. Podczas zawodów piloci z Polski, Czech i Niemiec będą odbywać loty szybowcowe po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy.

W sierpniu Aeroklub Jeleniogórski planuje zorganizowanie Międzynarodowego Pikniku Modelarskiego. – Pomysł się zrodził po kolejnej edycji Ikarów, organizowanych z miastem Karpacz. Zauważyliśmy, że pokazy modelarzy latających helikopterów i samolotów są niezwykle atrakcyjne. Makiety, szczególnie śmigłowców robią niesamowite wrażenie na publiczności. Wykonują figury, które normalnie pilotom trudno wykonać z powodu ogromnych przeciążeń. Sterowanie modelem jest dużo trudniejsze niż sterowanie normalnym statkiem powietrznym – tłumaczy Jacek Musiał. – Chcemy, żeby to były nie tylko zawody, ale i air show. Może nawet uda się zorganizować pokazy nocne – mówi dyrektor Aeroklubu. Piknik modelarski odbędzie się w dniach od 20 do 22 sierpnia.

Z kolei we wrześniu tradycyjnie w ramach Międzynarodowych Spadochronowych Mistrzostw Polski P.O.P.S. wystartują zawodnicy powyżej 40 roku życia. – Co roku zjeżdża się około 50 zawodników. W zeszłym roku przyjechali spadochroniarze z Danii, Holandii, Niemiec, Czech i Polski. W tym roku myślę, że będzie jeszcze więcej uczestników – mówi Jacek Musiał. Zawody odbędą się zarówno na lotnisku przy ul. Łomnickiej jak i na Górze Szybowcowej. – To są niezwykle widowiskowe zawody i trwają bardzo długo. Zawodnicy rywalizują na celność lądowania. Skaczą z tysiąca metrów i trafiają w cel o średnicy 3 cm – mówi Jacek Musiał.

Oprócz głównych imprez w październiku odbędzie się II Zlot i Zawody Latających Rodzin. – W Polsce jest wiele rodzin, w których minimum dwie osoby są latające. Są też rodziny, w których nawet pięć czy sześć osób lata – mówi Jacek Musiał.

Kalendarz imprez Aeroklubu Jeleniogórskiego zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. Już teraz każdego dnia przy dobrej pogodzie można przyjść na lotnisko i podziwiać umiejętności jeleniogórskich pilotów, a w niedzielę 11 kwietnia na Górze Szybowcowej zostanie oficjalnie zainaugurowany sezon 2010. Z tej okazji o godzinie 10 odbędą się loty szybowcowe, a o 15 zostanie odprawiona Msza święta.

W roku jubileuszowym lotnictwa na Dolnym Śląsku członkowie Aeroklubu Jeleniogórskiego mają nadzieję, że znajdą się następcy kontynuujący tradycje. Ogromną szansą na to będzie otwarcie od przyszłego roku szkolnego klasy o profilu lotniczym w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze. Członkowie Aeroklubu chcą, aby uczniowie tej klasy mieli możliwość zdawania przed maturą egzaminu na pilota szybowcowego. Nabór do klasy rozpocznie się w czerwcu, a już w lipcu młodzi adepci lotnictwa pojadą na pierwszy obóz lotniczy.

Pełna treść artykułu znajduje się na stronie jelonka.com

Źródło: jelonka.com
comments powered by Disqus