Przejdź do treści
Źródło artykułu

Islandia: doszło do erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes

Do erupcji wulkanu doszło we wtorek na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii - poinformowały miejscowe służby meteorologiczne. Wcześniej odnotowano tam rój sejsmiczny, po którym ewakuowano grupę mieszkańców i turystów.

Najbardziej zagrożone jest miasteczko Grindavik, w pobliżu którego otworzyła się szczelina z tryskającą lawą o długości pół kilometra. W gotowości są zespoły odpowiedzialne za budowę lub wzmacnianie już istniejących wałów ochronnych. Rozważane jest chłodzenie lawy.

Ewakuowano 40 domów w Grindaviku, pozostali mieszkańcy wyjechali po wcześniejszych erupcjach. We wtorek rano w bezpieczne miejsce przewieziono 200 osób, w tym 150 turystów, ze słynnego kąpieliska Błękitna Laguna.

Położone na półwyspie Reykjanes międzynarodowe lotnisko Keflavik działa bez zakłóceń - poinformowała spółka portów lotniczych Isavia. Monitorowana jest jakość powietrza w Reykjaviku, w przypadku wiatru w kierunku miasta, możliwe jest zanieczyszczenie powietrza.

Jest to już ósmy wybuch wulkanu od 2023 roku w rejonie kraterów Sundhnuksgígar i jedenasta erupcja na półwyspie Reykjanes od marca 2023 roku, gdy rozpoczął się nowy okres aktywności wulkanicznej. (PAP)

zys/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony