Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wielkopolski Klaster Lotniczy - dla rozwoju lotnictwa

Niezwykle miło jest pisać o tym, że w Polsce działają organizacje wspierające lotnictwo. To dodaje skrzydeł, ponieważ rozwój branży lotniczej wciąż wymaga w naszym kraju wiele wysiłku. Ale mimo to (a może właśnie dlatego) są ludzie, którzy podejmują działania na rzecz rozwoju. Taką inicjatywą jest stowarzyszenie z Kalisza: Wielkopolski Klaster Lotniczy, utworzony dwa lata temu przez firmy mające swoje zakłady w tym mieście.


Obecnie w Kaliszu funkcjonują aż cztery firmy produkujące podzespoły dla przemysłu lotniczego: Pratt & Whitney Kalisz, Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Kalisz”, Vac Aero Kalisz oraz Meyer Tool Poland, które zatrudniają w sumie blisko trzy tysiące osób.

15 maja 2009 roku utworzyły one Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy”, organizację „non profit”, skupiającą przedstawicieli firm zaangażowanych w działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności branży lotniczej w Polsce.

Zgodnie ze statutem, celem stowarzyszenia jest: tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi przedsiębiorstw przemysłu lotniczego, powstawanie wynalazków, projektów użytkowych i rozwiązań racjonalizatorskich, promowanie ich za granicą oraz wspieranie lokalnych inicjatyw, mających na celu podnoszenie konkurencyjności przedsiębiorstw „Wielkopolskiego Klastra Lotniczego”.

WKL jest młodym powiązaniem kooperacyjnym. Przed jego ustanowieniem firmy założycielskie przeprowadziły liczne spotkania, na których najpierw zostały zaprezentowane potrzeby każdej firmy z osobna, a później wspólne obszary dla wszystkich bądź kilku firm, szczególnie w aspekcie potrzeb badawczych i kadrowych. Proces ten trwał niemal 2 lata. Na tej podstawie oraz na podstawie rozmów indywidualnych inicjatorów klastra z poszczególnymi firmami podjęto decyzję o powołaniu WKL. Jednocześnie inicjatorzy prowadzili liczne rozmowy ze stosownymi urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego w tym zakresie, jak i również z przedstawicielami miasta Kalisza. Należy podkreślić, iż kilka zamawianych przez Urząd Marszałkowski analiz i badań potwierdza potrzebę powołania klastra dla wielkopolskiego sektora lotnictwa. Reasumując, można określić inicjatywę powołania i rozwoju WKL jako przedsięwzięcia opartego na solidnej diagnozie potrzeb realizowanej nie tylko przez firmy zrzeszone w WKL, jak również przez liczne instytucje takie jak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Poznański Park Naukowo Techniczny czy też innych ekspertów na zlecenia władz województwa.

Klaster w swoich podstawowych założeniach przewiduje obsługę nowych inwestorów w branży lotniczej. Będą to zarówno firmy zagraniczne, jak i krajowe. Inwestycje przewiduje się w sektorze przemysłu lotniczego i w dziedzinach skojarzonych i kooperujących. Co najmniej dwie inwestycje obsługiwane przez WKL będą ulokowane w regionie.

Celem stowarzyszenia WKL jest również stworzenie dogodnych warunków do rozwoju przedsiębiorstw sektora MŚP w regionie funkcjonujących w otoczeniu przemysłu lotniczego. Zarówno władza lokalna w Kaliszu, jak i również samorząd regionalny aktywnie wspierają WKL.

Należy podkreślić fakt, że WKL jest przede wszystkim inicjatywą najważniejszych firm lotniczych w regionie.

W roku 2010 WKL przystąpił do kolejnej edycji konkursu Wielkopolski Lider Innowacji, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i wraz z innymi dwiema inicjatywami został wyłoniony jako Zwycięzca. Inicjatywa dotyczy budowy struktury systemu monitorowania potencjału technologicznego wielkopolskiej branży lotniczej a także opracowania koncepcji kanałów komunikacji pomiędzy trzema współpracującymi obszarami: przemysłem, szkołami technicznymi i uczelniami wyższymi, władzami samorządowymi. Dzięki budowie systemu monitorowania potencjału technologicznego w regionie powstanie docelowo Centrum Informacji dla naukowców i/lub zespołów badawczych z kraju i zagranicy. Możliwy stanie się wgląd w realizowane projekty związane z rozwojem zaawansowanych technologii, a także uzyskanie informacji o bieżących potrzebach przemysłu. System zbudowany na opracowanej w ramach Inicjatywy Innowacyjnej koncepcji monitorowania, umożliwi instytucjom otoczenia biznesu weryfikować potrzeby wszystkich trzech obszarów przemysłu, nauki wraz z edukacją oraz zadań samorządów i ukierunkować swoje usługi związane z doradztwem i szkoleniami dla mikro, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw.

Zachęcamy firmy, których profil powiązany jest z przemysłem lotniczym do członkostwa w naszym Stowarzyszeniu. Wypływają z tego obopólne korzyści takie jak połączenie sił, wzrost prawdopodobieństwa osiągnięcia sukcesu w biznesie, bardziej efektywne badania dzięki zbieżnym oczekiwaniom, dopełnienie zasobów, oszczędność kosztów i wiele innych. Więcej o tym jak zostać członkiem klastra- tutaj.

W chwili obecnej do Wielkopolskiego Klastra Lotniczego należy 19 podmiotów o zróżnicowanym profilu działalności. Są to: Aeroklub Ostrowski Lotnisko Michałków, Beta PHU S.C., El Metal Maria Mortezaei, Cactus Studio Agencja Reklamowa, Firma Budowlana Marek Antczak, Impel Security, KPMG Tax M.Michna sp.k., Meyer Tool Poland, MHM Home Nieruchomości, Polsko-Kanadyjska Izba Gospodarcza, Pratt & Whitney Kalisz, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kal Pap, PWSZ, Raiffeisen Bank Polska, Sandvik Polska, Sójka&Maciak Adwokaci Sp.Kk., Tepron-Wieluń, VAC AERO Kalisz, WSK PZL Kalisz.

Wszelkie informacje oraz aktualności dotyczące działalności Wielkopolskiego Klastra Lotniczego dostępne są na stronie www.wkl.org.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony