Przejdź do treści
Samolot zasilany ogniwami paliwowymi
Źródło artykułu

W Farnborough, Boeing przedstawia samolot zasilany ogniwami paliwowymi

Na największym salonie lotniczym, odwiedzający mogą po raz pierwszy, obejrzeć latający model Boeinga, zasilany ogniwami paliwowymi. Przerobiony dwu-osobowy moto-szybowiec, może latać z prędkością 100km/h przez około godzinę. Nowy rodzaj napędu, zapewnia energię na przelot, podczas gdy do startu i lotu wznoszącego system jest wspomagany energią z lekkich baterii litowo-jonowych.

Co to są ogniwa paliwowe?
(ze strony www.ogniwa-paliwowe.com)

Ogniwa paliwowe (ogniwa wodorowe) są urządzeniami elektro - chemicznymi, stanowiącymi przełom w dziedzinie źródeł energii. Pozwalają na uzyskanie energii elektrycznej i ciepła, bezpośrednio z zachodzącej w nich reakcji chemicznej. Innowacyjne zasilanie jest wolne emisji węglowodorów i cichsze niż silniki napędzane konwencjonalnym paliwem.

Ogniwa charakteryzują się dużą czystością, sprawnością i gęstością energetyczną. Technologia ogniw paliwowych jest intensywnie rozwijana w krajach UE, Japonii, USA. Powstanie infrastruktury wodorowej i wdrożenie technologii ogniw paliwowych w urządzeniach codziennego użytku szacuje się na rok 2015.

Komercyjne produkty wykorzystujące ogniwa paliwowe do generacji energii elektrycznej i ciepła są dostępne już od dawna. Ogniwa paliwowe stosowano już w ramach programu kosmicznego Apollo, gdzie wykorzystywano je do generacji energii elektrycznej i ciepłej wody na pokładzie statku kosmicznego. Jednak dopiero na przestrzeni kilku ostatnich lat technologia ogniw paliwowych zaczęła się szybko rozwijać na rynku konsumenckim. Szybki rozwój ogniw paliwowych spowodowało zapotrzebowanie na wysokowydajne i czyste źródła energii w dobie szybko wyczerpujących się źródeł paliw kopalnych.

Wodór i inne paliwa wysokowodorowe będące paliwem dla ogniw paliwowych można uzyskiwać wykorzystując alternatywne źródła energii takie jak energia słoneczna, energia wiatru, oraz ze źródła biologiczne: np. bakterie z rodzaju clostridium uzyskujące wodór z odpadów biologicznych. Badania nad pozyskiwaniem wodoru mają na celu uniezależnienie się społeczeństwa częściowo lub całkowicie od paliw kopalnych.

Obecnie ogniwa paliwowe stosuje się do budowy baterii dla urządzeń przenośnych, generatorów małej i dużej mocy, elektrowni stacjonarnych, pojazdów i wielu innych. Ogniwa paliwowe z powodzeniem zastępują źródła energii stosowane w innych dziedzinach. Badania i testy prototypów produktów wykorzystujących ogniwa paliwowe do generacji energii, potwierdzają wysoką wydajność i jakość opisywanej technologii.

Więcej o ogniwach paliwowych w języku polskim
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony