W Ełku odbywają się VI Mazurskie Zawody Balonowe

VI Mazurskie Zawody Balonowe w Ełku

W Elku odbywają się VI Mazurskie Zawody Balonowe. Tegoroczna letnia edycja, która trwa od 25 do 27 lipca, jest już szóstą odbywającą się w tym mieście. W zawodach bierze udział 25 ekip balonowych i jeden sterowiec. Tradycyjnie w programie imprezy brakuje lotów nad centrum miasta, parady baloniarzy jego ulicami oraz pokazów nocnych.

Po raz kolejny Ełk na kilka dni stał się balonową stolicą Polski. To wydarzenie na dobre wpisało się w kalendarz ełckich imprez. Jak zwykle jest to piękny podniebny spektakl na tle mazurskich krajobrazów. Według przyjętego, najkorzystniejszego ze względu na warunki atmosferyczne harmonogramu imprezy, zaplanowano 2 przeloty dziennie – w godzinach porannych i wieczornych. – to tylko część atrakcji towarzyszących jednej z najciekawszych w Europie północno-wschodniej imprez balonowych.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wydała zgodę na organizację zawodów w Ełku w przestrzeni powietrznej do wysokości 1500 m o okręgu 18 km z wyłączeniem przestrzeni powietrznej nad poligonem. Ciekawostką jest fakt, że w ełckich zawodach startuje wiele kobiet pilotów, które sterują balonami od wielu lat i zajmują czołowe miejsca na wielu konkurencjach.

Ełczanie i turyści podziwiać będą mogli techniki rozkładania balonów, napełniania ich powietrzem oraz startu i unoszenia się w powietrzu. Zawody będą komentowane przez spikera. Wśród 29 balonów pojawi się także jeden w nietypowym kształcie. Startujący na zawodach balon ma czaszę o objętości od 2 do 3 tys. m3. W momencie lądowania osiąga siłę nawet 5 ton.

W chwili obecnej w Polsce jest około 25 sportowych ekip balonowych, które uczestniczą w rywalizacji sportowej i około 40 balonów wykonujących loty turystyczno-komercyjne. Współorganizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Klub Balonowy Białystok, który jest następcą oraz spadkobiercą tradycji, dorobku a także majątku Studenckiego Klubu Balonowego założonego w 1975 roku. Jest powszechną organizacją dla wszystkich osób zainteresowanych rekreacją i sportem balonowym. Prezesem Klubu jest Marzena Zubrycka.

W trakcie zawodów zaplanowanych zostało 5 lotów. Przewidziano znane konkurencje związane z pogonią za lisem, nalot na cel i inne. Harmonogram lotów może ulec zmianie z uwagi na warunki pogodowe.


Pogram VI Mazurskich Zawodów Balonowych o Puchar Prezydenta Miasta Ełku


25 lipca (czwartek)

17.30 konferencja prasowa w WSFiZw Ełku
18.00 uroczyste otwarcie zawodów przez Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza
18.30-20.40 I lot- Plac Jana Pawła II
22.00- Parada Baloniarzy (ul. Kilińskiego, Wojska Polskiego, Pułaskiego)

26 lipca

5.00- 8.00- II lot (informacje o miejscu startu na www.mosir.elk.pl )
18.30-20.40 – III lot- Plac Jana Pawła II
22.00- pokaz nocny- Plac Jana Pawła II

27 lipca

5.00-8.00- IV lot (informacje o miejscu startu na www.mosir.elk.pl )
18.30-20.40- V lot – "nalot" balonów nad Jezioro Ełckie

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz.

Źródło: www.elk.pl

Źródło: Internet
comments powered by Disqus