System, który może zastąpić czarne skrzynki

Star Navigation.gif

Kanadyjska firma Star Navigation Systems Group, ogłosiła, iż prowadzi prace nad TerraStar, systemem nadzoru bezpieczeństwa lotu w czasie rzeczywistym, który mógłby zastąpić kabinowe urządzenia zapisu rozmów oraz rejestratory parametrów lotu. TerraStar może na bieżąco śledzić, szyfrować i przekazywać do naziemnych systemów monitorowania ponad 18000 parametrów na minutę.

Niektóre dane spływające ze znajdujących się w powietrzu samolotów system oznacza jako priorytetowe i udostępnia je określonym użytkownikom w trybie ciągłym. W praktyce oznacza to, że operatorzy na ziemi mogliby dowiedzieć się o problemach statku powietrznego nawet przed załogą pilotującą maszynę.

Firma uważa, iż taka możliwość mogłaby nie tylko znacznie poprawić planowanie i obsługę, ale także zapewnić użytkownikom niezbędnych danych mogących złamać łańcuchy zdarzeń prowadzące do wypadków. Przedstawiciel spółki powiedział, że w przypadku ubiegłorocznej katastrofy samolotu linii Air France i niedawnej Air India, dzięki urządzeniom tego typu prowadzący dochodzenie od razu mieliby szerszy dostęp do informacji mogących pomóc wyjaśnić ich przyczynę.

Tłumaczenie z AvWeb

Źródło: Internet
comments powered by Disqus