Przekazanie klucza do nieba państw bałtyckich

Przekazanie klucza do nieba państw bałtyckich/ fot. kpt. Grzegorz Grabarczuk

31 sierpnia br. Polski Kontyngent Wojskowy „ORLIK 4” zakończy ponad czteromiesięczny okres służby na straży nieba państw bałtyckich.

Uroczystość przekazania „symbolicznego klucza do nieba państw bałtyckich” pomiędzy polskimi a czeskimi lotnikami odbędzie się 31 sierpnia br. o godz. 11.00 czasu lokalnego na terenie QRA (ang. Quick Rection Alert) w Bazie Litewskich Sił Powietrznych w Szawle.

W tym dniu samoloty MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku obejmą ostatni dyżur w czasie misji Baltic Air Policing.

Odpowiedzialność za ochronę przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii przekażą między sobą Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 4” ppłk pil. Leszek Błach i Dowódca Kontyngenty Czeskich Sił Powietrznych płk pil. Petr Lanči.

Cztery czeskie odrzutowce JAS 39 Gripen z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Čáslav wylądowały w Bazie Lotniczej w Szawle punktualnie o godz. 12.00 30 sierpnia br. Pełną odpowiedzialność za misję Air Policing nasi sąsiedzi obejmą 1 września br.

kpt. Grzegorz Grabarczuk
rzecznik prasowy PKW „ORLIK 4”

Poniższy film został zrealizowany na Litwie podczas sesji air2air i nie tylko, która miała miejsce od 8 do 9 sierpnia br.
Obejrzyj zdjęcia na stronie  PKW „ORLIK 4” 

Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

Myślę, że przekazanie kluczy do nieba konsultował jakiś kapelan ze św. Piotrem.

A tak, na marginesie, czy szanowni wojskowi to za diabła nie mogą służby porządnie pełnić i przekazywać bez tych wszystkich zbędnych ,,ozdobników''.

Przecież ilość tych uroczystości pod byle pretekstem stawia was na pozycji przedszkolaków, używających sobie ile wlezie i oczywiście kosztem podatnika.