Przejdź do treści
Ambulans pirotechniczny na lotnisku gdańskim
Źródło artykułu

Lotnisko w Gdańsku otrzymało ambulans pirotechniczny

Wojewoda Pomorski Ryszard Stachurski przekazał Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej specjalistyczny samochód do transportu sprzętu pirotechnicznego, który będzie wykorzystywany na gdańskim lotnisku. Uroczystość z udziałem komendanta MOSG, kontradm. SG Piotra Stockiego i jego zastępcy, kmdr. SG Wojciecha Heninborcha, odbyła się wczoraj, 8 stycznia, w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Obecni byli również prezes zarządu Portu Lotniczego Tomasz Kloskowski i wiceprezes Marzenna Krefft oraz komendant Placówki Straży Granicznej w Gdańsku Rębiechowie ppłk SG Wojciech Topolski. Po uroczystości odbył się pokaz działań minersko-pirotechnicznych.

Ambulans pirotechniczny został zakupiony za kwotę 384 tys. zł ze środków Wojewody Pomorskiego w związku z rozbudową Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Powiększona została część operacyjna lotniska, dobudowano drogi kołowania, drogi techniczne oraz nowe powierzchnie płyt postojowych, wybudowano nowy terminal pasażerski. Działania o charakterze interwencyjnym podejmowane na tak rozległym obszarze wiążą się z koniecznością zapewnienia mobilności funkcjonariuszy Straży Granicznej i sprzętu pirotechnicznego. Zapewni to ambulans pirotechniczny – specjalistyczny samochód do transportu sprzętu pirotechnicznego.



Zwracając się do Wojewody Pomorskiego, kontradm. SG Piotr Stocki podziękował za nowy pirobus. „Środki, które otrzymaliśmy od pana wojewody staraliśmy się zawsze wykorzystać jak najlepiej. Udało się tak przeprowadzić przetarg, że otrzymaliśmy pojazd, który spełnia nasze oczekiwania. Chciałbym głęboko podziękować i zapewnić, że rękami Straży Granicznej może pan spokojnie wykonywać nałożone na nas ustawowe obowiązki, które wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym, prowadzeniem działań miniersko - pirotechnicznych czy interwencji wobec osób naruszających warunki przewozu na pokładach samolotów”. Komendant MOSG zapewnił, że funkcjonariusze są gotowi do wykorzystywania tego pojazdu i przyjęcia go do pełnienia służby.

„Dbałość o bezpieczeństwo mieszkańców to mój obowiązek, dbałość o bezpieczeństwo podróżnych także. Stąd ta decyzja o przekazaniu 384 tysięcy złotych na zakup ambulansu pirotechnicznego” – powiedział Wojewoda Pomorski, Ryszard Stachurski. Podkreślił, że nowy zakup to sprzęt wysoko specjalistyczny, o wielkiej wartości. „Jestem przekonany, że będzie dobrze wykorzystany, ponieważ zawsze mogę liczyć na Straż Graniczną, z którą współpraca przebiega wzorowo”, zakończył. Następnie nietypowo, bo samodzielnie sterując robotem pirotechnicznym, przekazał kluczyki do nowego pojazdu.

Na płycie lotniska funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili pokaz neutralizacji pozorowanego materiału wybuchowego. Ambulans pirotechniczny wyprowadził przyczepę ze specjalnym pojemnikiem, z którego robot pirotechniczny wywiózł podejrzaną paczkę, a wyrzutniki pirotechnicze zneutralizowały ładunek.

Pojazd zbudowano na bazie samochodu IVECO DAILY 50C17V w wersji furgon. Napędzany jest trzylitrowym silnikiem diesla o mocy 170 KM, ładowność techniczna wynosi 2590 kg. Część ładunkowa samochodu jest specjalnie przystosowana do transportu sprzętu minersko-pirotechnicznego. Specjalne systemy mocowań umożliwiają bezpieczny przewóz m.in. robota pirotechnicznego, kombinezonów antywybuchowych, zestawów rentgenowskich do prześwietlania bagażu i innych urządzeń wykorzystywanych do interwencji minersko-pirotechnicznych. Pojazd przystosowany jest do holowania zestawu służącego do wywożenia materiałów niebezpiecznych.

Ambulans pirotechniczny izolowany jest termicznie i dźwiękowo. Z jego wnętrza operator drogą radiową może sterować urządzeniami podczas działań. Umożliwiają to specjalne anteny zainstalowane na dachu.

W ubiegłym roku funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Gdańsku Rębiechowie przeprowadzili na gdańskim lotnisku przeszło 30 interwencji związanych z bagażem pozostawionym bez opieki. Ponad 170 razy kontrolowali pod kątem bezpieczeństwa samochody rządowych delegacji, pokłady i miejsca postojowe samolotów, obiekty portowe, pas startowy i drogi kołowania.

Strażnicy graniczni 18 razy wyprowadzali agresywnych pasażerów z pokładów samolotów. Podobną liczbę interwencji przeprowadzili wobec osób zakłócających porządek na terenie portu lotniczego

fot. A. Ciejpa

Źródło: Morski Oddział Straży Granicznej

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony