Kontrolerzy uhonorowani za działania dla bezpieczeństwa

NATCA

Na dorocznej uroczystości wręczenia medali bezpieczeństwa, Archie League Medal of Safety Awards, uhonorowani zostali kontrolerzy ruchu lotniczego, którzy pomogli pilotom w niebezpiecznych sytuacjach. Stowarzyszenie Kontrolerów Ruchu Lotniczego (NATCA) wytypowało zwycięzców spośród nominowanych z całego kraju.

Wśród laureatów znaleźli się m.in.: zespół kontrolerów z Południowej Florydy, który po śmierci pilota, pomógł osobie nie umiejącej latać wylądować samolotem King Air, kontroler z Kansas City, dzięki działaniu którego samolot Frontier Airlines po zderzeniu z ptakami mógł bezpiecznie powrócić na lotnisko oraz kontroler z Południowej Kalifornii, który ostrzegł załogę SkyWest zbliżającą się do portu lotniczego Los Angeles o nieodpowiadającym na wywołania samolocie Nasion, który zabłądził w przestrzeni powietrznej.

"Zdolność szybkiego myślenia i zachowania zimnej krwi pod presją, a jednocześnie świadomość sytuacyjna to unikalne zalety, które posiadają kontrolerzy ruchu powietrznego oraz pracownicy stacji obsługi lotów," powiedział prezes NATCA Paul Rinaldi podczas ceremonii rozdania nagród. "Wszyscy pracujący w zawodzie posiadają wolę natychmiastowego działania w rozwiązywaniu złożonych sytuacji, oferują upewniający ton głosu tym, z którymi nawiązują łączność i koordynują wysiłki z innymi kontrolerami."

Prezes Fundacji Air Safety AOPY, Bruce Landsberg wręczył 10 pochwał „Flight Assist” kontrolerom z całego kraju, którzy pomogli pilotom GA w trudnych sytuacjach. "Nawet jeśli pilot jest jedyną osobą fizycznie obecną w samolocie, nie jest sam," powiedział Landsberg, i dodał "Kontrolerzy ruchu lotniczego są niesamowitym zasobem. Wszystko co musi zrobić pilot to tylko zadać pytanie."

Pełna historia wszystkich dziewięciu zwycięskich zdarzeń znajduje się po linkiem: http://www.natca.org/assets/documents/archie-league-awards-2010-booklet.pdf.
Nagrania ATC każdego ze zdarzeń zostały udostępnione na stronie: http://www.natca.org/mediacenter/Archie2010_Audio.msp.

Tłumaczenie z AvWeb

Źródło: Internet
comments powered by Disqus

Komentarze

Żeby tłumaczyć nie wystarczy słownik, a znajomość języka i tematu.

"kontrolerzy ruchu powietrznego"
"pracownicy stacji obsługi lotów"

Co to za pojęcia?