GRYF JUMP`09
Po kilku latach nieobecności, w niedzielę, 14 czerwca 2009 roku zagrał na niebie 1000-konny silnik AN-2. Niebiesko-czerwony dwupłatowiec był motorem wywożącym skoczków spadochronowych w Dąbiu.
W dniach 13-14 czerwca odbyły się piąte już Szczecińskie Zawody Spadochronowe w celności lądowania. W tym roku edycja była wyjątkowa – zawody były międzynarodowe (na skoki przybyli zaproszeni Rosjanie) i otrzymały nazwę GRYF JUMP, ma ona obowiązywać już na stałe.
Organizator zawodów, Sekcja Spadochronowa Aeroklubu Szczecińskiego, uzyskała zezwolenie od Zakładu Usług Komunalnych na rozegranie konkurencji na największym „trawniku miasta” – Jasnych Błoniach. Transport zawodników na lotnisko był zaplanowany logistycznie. Niestety pogoda pokrzyżowała te plany, w sobotę wiał silny wiatr, do 35 węzłów i lądowania ostatecznie odbyły się dzień później, na lotnisku w Dąbiu.
W niedzielę, o 8 rano uczestnicy rywalizacji byli już w gotowości bojowej, a piloci grzali silnik Antka, by kilka minut później wzbić się w powietrze, inaugurując pierwszy zrzut. Wiatr nieco ucichł i pozwolił rozegrać zawody na lotnisku. W czterej kolejach skoków wzięło udział aż 24 zawodników, w tym dwie kobiety. Irina Reutowa z Kaliningradu i Irena Paczek-Krawczak ze Szczecina.
Celność lądowania w skokach spadochronowych polega na trafieniu w centro 2 o centymetrowej średnicy lub w jego najbliższe sąsiedztwo. Pomiar odbywa się elektronicznie – do 16 centymetrów od centra (jest to krąg, tzw. „patelnia”, po trafieniu w który sędziowie odczytują dokładność skoku), powyżej tej odległości, do jednego metra, jury wspomaga się miarą; „patelnia” umieszczona jest na specjalnym materacu.
Konkurencja polegała na skoku z 1000 metrów, w jednym zrzucie skakało 3 zawodników z zamiarem celnego lądowania. Atmosfera na kwadracie spadochronowym była bardzo przyjazna, były oklaski, uśmiechy, słowa pociechy i otuchy oraz dyskusje na temat techniki celnego przyziemienia. Pojawili się też jako widzowie mieszkańcy Szczecina, często z dziećmi i obowiązkowo wyposażeni w aparaty fotograficzne. Podczas zawodów wykonano łącznie 96 skoków.
Klasyfikacja indywidualna po czterech skokach:
I miejsce: Irina Reutowa 21 cm
II miejsce: Radion Swirenkow 32 cm
III miejsce: Andrzej Nalepa 37 cm
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce: Aeroklub Albatros z Kaliningradu 197 cm
II miejsce: Aeroklub Wrocławski 497 cm
III miejsce: Aeroklub Lublin 604 cm
Organizatorem zawodów był Aeroklub Szczeciński korzystający ze wsparcia
finansowego XV Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy oraz Agencji Ochrony "Komandos". Zapraszamy na przyszłoroczną edycję GRYF JUMP.
Anja Tatarczuk
(Pomoc merytoryczna A. Belicki)
Komentarze