Debiut LSA Vampire w Oshkosh

Vampire LSA / fot. www.vampirelsa.com

“Chodziło o elegancką prostotę,” powiedział współwłaściciel firmy Sadler Aircraft Co., David Littlejohn, opowiadając o schludnym projekcie ze składanymi skrzydłami nowego lekkiego samolotu firmy o wdzięcznej nazwie Vampire. "Usuwa się po prostu śruby, składa raz, a potem drugi. Wystarczy do tego jedna osoba." Samolot ze złożonymi skrzydłami ma prawie 2,5m wysokości.

Pochodząca z Oregonu firma pracowała całe trzy lata, by w końcu wprowadzić na rynek swój projekt LSA. Teraz liczą, że certyfikacja ASTM potrwa najwyżej kilka tygodni.

Konstrukcja Vampire przypomina kadłub myśliwca w pomniejszonej skali i wytrzymuje napór mniej więcej 6g, czyli tyle co samoloty akrobacyjne. Śmigło pchające umieszczone pomiędzy bliźniaczymi bomami ogona napędza  silnik Jabiru 3300 o mocy 120KM.

Do kabiny wchodzi się i wychodzi przez szerokie uchylne do góry drzwi. A do luku bagażowego, umieszczonego w nosie samolotu można załadować prawie 23kg przez  wygodnie otwieraną klapę na wierzchu kadłuba. 

Littlejohn potwierdził, że firma przyjmuje już zamówienia, a cena podstawowa samolotu to 96900$. Przy indywidualnym zamówieniu można zażyczyć sobie ulepszenia takie jak glass panel, czy spadochron balistyczny.

Przetłumaczono na podstawie artykułu ze strony AvWeb.

Źródło: Internet
comments powered by Disqus