Przejdź do treści
Źródło artykułu

90. rocznica powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku i Stowarzyszenie Kolekcjonerów „Ziemia Pucka” 18 maja 2010 roku o godz. 17:00 zaprasza na otwarcie wystawy "90. rocznica powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku" do Kamienicy Mieszczańskiej w Pucku, Pl. Wolności 28

90. rocznica powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku

W 2010 r. obchodzimy dziewięćdziesiątą rocznicę powstania polskiego lotnictwa morskiego. Jego początki nierozerwalnie łączą się z historią Pucka, gdzie marynarze I Batalionu Morskiego przejmując w 1920 r. zaplecze techniczne byłego pruskiego lotniska, zaczęli tworzyć zręby nowej formacji wojskowej. Jednostka istniejąc do 1939 r. pod nazwą najpierw Bazy Lotnictwa Morskiego, a następnie Morskiego Dywizjonu Lotniczego (dalej: MDLot.), zajęła ze swymi hydroplanami poczesne miejsce w historii polskich sił powietrznych.

Celem wystawy jest ukazanie historii MDLot. widzianej oczami miejscowych kronikarzy oraz korespondentów prasowych, którzy w krótkich zapisach utrwalili dni świąteczne i powszednie puckiego garnizonu. Wykorzystano w tym celu artykuły, a także noty prasowe zamieszczane głównie na łamach codziennej prasy pomorskiej, która w okresie międzywojennym docierała do miasta. Najliczniejszą reprezentację stanowią artykuły z „Gazety Kaszubskiej” i „Słowa Pomorskiego”. Dopełnieniem są teksty pochodzące z „Dziennika Gdyńskiego”, „Dziennika Bydgoskiego”, „Gazety Puckiej”, „Gazety Gdyńskiej”, „Kuriera Bałtyckiego” oraz „Wiarusa” – organu podoficerów Wojska Lądowego i Marynarki Wojennej. Aby oddać klimat tamtych czasów zachowana została oryginalna pisownia artykułów, a ich zawartość zilustrowano bogatym materiałem ikonograficznym. Wybrany zbiór zdjęć przedstawia jednostkę na przestrzeni niemalże całego okresu jej istnienia. Stanowi on wizualny zapis zabudowy lotniska, koszar i sprzętu latającego z wodnopłatowcami na czele. Część fotografii ukazuje również sceny z życia codziennego garnizonu dokumentując uroczyste obchody świąt państwowych, kościelnych oraz wojskowych. Nie brakuje także portretów pilotów z dedykacjami „ku pamięci”.

Prezentowany materiał prasowy i fotograficzny w żadnym wypadku nie jest pełnym oraz wyczerpującym temat zapisem losów jednostki. Jedynie sygnalizuje wielowątkowość i złożoność tematu. Jest przyczynkiem do dalszych badań losów jednostki oraz ludzi z nią związanych.

Dopełnieniem prezentacji jest bogata kolekcja modeli jednostek latających oraz obrazy autorstwa Jarosława Wróbla.

Wystawa przygotowano we współpracy z Stowarzyszeniem Kolekcjonerów „Ziemia Pucka”.
Zabytki pochodzą ze zbiorów:

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy
Stowarzyszenie Kolekcjonerów „Ziemia Pucka”
oraz z kolekcji prywatnych i zbiorów rodzinnych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony