Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wyniki naboru do V edycji programu „Rozwój kadr sektora kosmicznego"

Zakończyła się V edycja programu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego” skierowanego do absolwentów studiów i młodych naukowców, którzy wiążą swoją przyszłość z sektorem kosmicznym. Spośród 101 kandydatów zgłoszonych w V edycji konkursu zostało wyłonionych 9 laureatów, którzy we wrześniu rozpoczęli swoją kosmiczną karierę w wybranych przez siebie firmach. Partnerem programu jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, który w tegorocznej edycji był najchętniej wybieraną instytucją, do której składano aplikacje stażowe.

Nowym stażystą w Łukasiewicz-Instytucie Lotnictwa został Damian Grabowski, który wesprze prace  Zakładu Technologii Kosmicznych w zakresie ekologicznych systemów napędowych dla satelitów.

– Nasi stażyści mają szansę na udział w zaawansowanych projektach badawczych, w których mogą poszerzyć swoją wiedzę inżynierską. Technologie, które rozwijamy będą miały bezpośrednie przełożenie na możliwość wdrożenia krajowych produktów, w niszy ekologicznych napędów satelitarnych, na rodzimy i europejski rynek – mówi dr inż. Adam Okniński, kierownik Zakładu Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.

Program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” organizowany przez Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. i Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego jest pierwszym ogólnopolskim programem stażowym mającym na celu budowę kadr dla sektora kosmicznego. Laureaci konkursu (absolwenci lub młodzi naukowcy) odbywają płatne staże w instytutach naukowych, jednostkach badawczych oraz firmach prowadzących działalność gospodarczą w sektorze kosmicznym będącymi podmiotami zrzeszonymi w ZPSK lub innych podmiotach działających w sektorze kosmicznym.

Udział w konkursie opłaca się wszystkim uczestnikom, ponieważ mogą zaprezentować się swoim przyszłym pracodawcom. W poprzednich edycjach konkursu ok. 80 % laureatów znalazło zatrudnienie na stałe w firmach, w których wcześniej odbywali staż.


Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: General Electric, Airbus czy Pratt & Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.

Sieć Badawcza Łukasiewicz dostarcza atrakcyjne, kompletne i konkurencyjne rozwiązania technologiczne. Oferuje biznesowi unikalny system „rzucania wyzwań”, dzięki któremu grupa 4 500 naukowców w nie więcej niż 15 dni roboczych przyjmuje wyzwanie biznesowe i proponuje przedsiębiorcy opracowanie skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Angażuje przy tym najwyższe w Polsce kompetencje naukowców i unikalną w skali kraju aparaturę naukową. Co najważniejsze – przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z opracowaniem pomysłu na prace badawcze. Łukasiewicz w dogodny sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom biznesu. Przedsiębiorca może zdecydować się na kontakt nie tylko przez formularz na stronie https://lukasiewicz.gov.pl/biznes/ ale także w ponad 50 lokalizacjach: Instytutach Łukasiewicza i ich oddziałach w całej Polsce. Wszędzie otrzyma ten sam – wysokiej jakości – produkt lub usługę. Potencjał Łukasiewicza skupia się wokół takich obszarów badawczych jak: Zdrowie, Inteligentna mobilność, Transformacja cyfrowa oraz Zrównoważona gospodarka i energia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony