Przejdź do treści
Źródło artykułu

Perspektywy rozwoju rakiety „Bursztyn” – wywiad profesora Piotra Wolańskiego

W styczniowym numerze magazynu „Sprawy nauki” ukazał się wywiad z profesorem Piotrem Wolańskim, przewodniczącym Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN oraz opiekunem projektu rakiety ILR-33 „Bursztyn” w Instytucie Lotnictwa. W rozmowie przywołano historyczne wątki programu rakiet Meteor, poruszono także temat potencjału badawczego rakiety „Bursztyn” oraz prognoz i przeszkód rozwoju programu rakietowego w Polsce.

Choć już 45 lat temu w Polsce budowano rakiety (Meteor), zdaniem profesora Piotra Wolańskiego rakieta „Bursztyn”, pomimo podobnych parametrów, ma znacznie lepsze perspektywy rozwoju i większy potencjał badawczy od swoich poprzedniczek. Może posłużyć nie tylko do sondowania atmosfery, ale przede wszystkim do badań mikrograwitacyjnych (eksperymenty technologiczne, np. wzrost kryształów w elektronice, oraz ewentualnie eksperymenty biologiczne).

W ocenie profesora Wolańskiego budowa i rozwój rakiety „Bursztyn” potwierdziła wysokie kompetencje kadry naukowej Instytutu Lotnictwa. Konstruktorzy zaangażowani w projekt zyskali niezbędną wiedzę w zakresie technologii budowy rakiet, a swoje doświadczenie wykorzystują obecnie także w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do ich sukcesów należy m.in. opracowanie ekologicznego paliwa rakietowego – nadtlenku wodoru o stężeniu powyżej 98%. Rakieta „Bursztyn” jest pierwszą rakietą na świecie wykorzystującą jako utleniacz nadtlenek wodoru o tak wysokim stężeniu.

Profesor Wolański podkreślił także w wywiadzie zasadność inwestowania przez Polskę w program budowy małych rakiet, wskazując, że jest to obecnie wiodący trend na świecie, dostrzegany przez ważnych graczy na rynku. Dodaje także, że zwrot z zainwestowanych środków przy budowie rakiety jest znacznie większy niż w przypadku satelity. Nie bez znaczenia jest także fakt, że rakiety można wystrzeliwać kilka razy w roku, podczas gdy satelity są wystrzeliwane rzadko, a większość elementów potrzebnych do ich budowy, w przeciwieństwie do rakiet, jest dostępnych jedynie zagranicą.

Cały wywiad dostępny pod tym linkiem: www.sprawynauki.edu.pl/archiwum/dzialy-wyd-elektron/304-nauka-i-gospodarka-el/3782-bursztynowy-lot

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony