Przejdź do treści
Źródło artykułu

Indie: z portu kosmicznego w Andhra Pradesh z powodzeniem wystartowała rakieta w stronę Księżyca

Z portu kosmicznego w stanie Andhra Pradesh na południowym wschodzie Indii z powodzeniem wystartowała rakieta, która ma wylądować na Księżycu w drugiej połowie sierpnia – poinformowała indyjska agencja kosmiczna ISRO.

Rakieta wystartowała po godz. 14.35 czasu lokalnego, czyli po godz. 11 czasu polskiego.

Jeśli misja Chandrayaan-3, co oznacza "statek księżycowy" w sanskrycie, zakończy się sukcesem, Indie zostaną czwartym krajem świata, któremu uda się miękko lądować na Księżycu, po Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRS i Chinach – przekazała agencja Associated Press.

Tysiące osób zebrało się, by oglądać start rakiety, wielu wymachiwało flagą Indii. Indyjska projektantka statków kosmicznych dr Susmita Mohanty powiedziała telewizji BBC, że obserwacja startu misji Chandrayaan-3 "jest jak oglądanie meczu krykieta, finałów. Myślę, że cały kraj jest przyklejony do swoich telewizorów".

Premier Narendra Modi nazwał Chandrayaan-3 "nadzwyczajną misją", obrazującą "nadzieje i marzenia naszego narodu". "Dzień 14 lipca 2023 r. na zawsze zapisze się złotymi literami, jeśli chodzi o indyjski sektor kosmiczny" – napisał wcześniej na Twitterze Modi.

Sześciokołowy lądownik i łazik Chandrayaan-3 jest skonfigurowany z ładunkami, dzięki którym ma być możliwe dostarczenie badaczom danych na temat właściwości księżycowej gleby i skał, w tym składu chemicznego i pierwiastków - przekazał dr Jitendra Singh, wiceminister ds. nauki i technologii.

Poprzednia podobna indyjska próba wysłania na Księżyc statku kosmicznego zakończyła się niepowodzeniem w 2019 r. w wyniku usterki oprogramowania – przypomniała AP.

Więcej o misji Chandrayaan-3 na stronie www.isro.gov.in

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony