Pierwsza kobieta pilot myśliwca Rafale w IAF

Kobiety piloci Indian Air Force, fot. India Today

W 17. eskadrze indyjskiego lotnictwa myśliwskiego, która stacjonuje w bazie lotniczej Ambala, wkrótce czynną służbę rozpocznie pierwsza kobieta pilot myśliwców Rafale. Jak informuje India Today, jedna z 10 obecnie aktywnych kobiet pilotów myśliwskich sił powietrznych Indii przechodzi tam obecnie szkolenie na typ i wkrótce rozpocznie pierwsze loty.

Od końca sierpnia samoloty wykonywały loty zapoznawcze nad Ladakhem w ramach wdrożeń operacyjnych poprzedzających pełną gotowość operacyjną. Kolejne Rafale do Indii mają trafić w październiku i grudniu, a wszystkie 36 mają być wprowadzone do służby do końca 2021 r.


Pilot, której nazwisko ze względu na wrażliwość danych, nie zostało podane do publicznej wiadomości, przeszła wcześniej dotychczas pełne szkolenie na MiG-21. Kobiety-piloci myśliwców przechodzą identyczny trening jak mężczyźni. W tym przypadku pilot będzie przeszkalać się na typ z MiG-21 Bison na Rafale, zupełnie inny i nowocześniejszy odrzutowiec pod każdym względem.


10 pilotów kobiet w IAF latało dotychczas różnymi samolotami, w tym Su-30 MKI i MiG-29 UPG. W 2016 r. Rząd Indii zezwolił kobietom na latanie myśliwcami i służbę tę wykonuje obecnie dziesięć z nich, a każdego roku mają być przyjmowane kolejne. Struktura IAF wymaga zatrudnienia 4231 pilotów, a obecne braki wynoszą ponad 300 lotników. Niedobory rozłożone są zarówno na myśliwce, samoloty transportowe, jak i helikoptery. Chociaż liczba kobiet pilotów myśliwców jest nadal niewielka, to w najbliższych latach ma być ona zwiększona.

Źródło: indiatoday.in
comments powered by Disqus