„Meteorologia lotnicza w praktyce” - XIV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej

XIV edycja Szkoły Meteorologii Lotniczej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy oraz Aeroklub „Żar” zapraszają do udziału w XIV edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej „Meteorologia lotnicza w praktyce”, która odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym "TRÓJKA" w Międzybrodziu Żywieckim w dniach 19 - 24 października 2015 r.

W ramach XIV edycji Szkoły Meteorologii Lotniczej Żar odbędą się wykłady w połączeniu z warsztatami prowadzone przez profesjonalistów zarówno z zakresu meteorologii, jak i lotnictwa. Ćwiczenia praktyczne prowadzone będą w małych grupach (8 osobowych) przez doświadczonych synoptyków lotniczych, co zapewni większą efektywność nauki. Zajęcia w niewielkiej grupie umożliwiają także głębszą analizę zagadnień i omówienie wszelkich wątpliwości.

Proponowany system zajęć zapewne pozwoli nabrać praktyki i poszerzyć znajomość problemów meteorologicznych w zakresie lepszego przygotowania do lotów. Istotnym atrybutem szkolenia są wykładowy z dziedzin lotnictwa prezentowane przez przedstawicieli Komisji Wypadków Lotniczych, FIS oraz pilotów. Kurs przebiega w przyjaznej atmosferze, dzięki czemu uczestnicy mogą swobodnie wymieniać się doświadczeniami.

Korzyści z uczestnictwa w szkoleniu:

  • Poznanie nowych technik i metod analizy pogody.
  • Szkolenie zawiera warsztaty oparte na case study – zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce.
  • Wykłady z różnych dziedzin lotnictwa i zagadnień z nim ściśle powiązanych.
  • Rozbudowanie umiejętności i rozwój osobisty.

Adresatami szkolenia są osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z zakresu meteorologii lotniczej nie tylko teoretycznie, ale najbardziej w praktyce.

W ramach wykładów oraz zajęć praktycznych poruszone zostaną następujące zagadnienia:

  • Kompleksowa analiza i praktyczna nauka korzystania z informacji zawartych na obrazach radarowych i zdjęciach satelitarnych.
  • Ćwiczenia praktyczne, podnoszące umiejętności biegłego korzystania z informacji meteorologicznych zawartych w prognozach lotniczych TAF, GAMET, SWC-PL, SIGMET, AIRMET.
  • Zastosowanie diagramów aerologicznych i prognoz do analizy warunków meteorologicznych.
  • Analiza wypadków lotniczych. 
  • Współpraca pilotów IFR, VFR oraz służby FIS ze służbą meteorologiczną.

Organizatorami szkolenia są: Rafał Bąkowski – IMGW-PIB Warszawa, Bogdan Drenda – Aeroklub Żar, Anna Kłokowska-Siejek – IMGW-PIB Warszawa oraz Grzegorz Bojanek – IMGW-PIB Warszawa.

Liczba uczestników Szkoły jest ograniczona do 40 osób. Zgłoszenia należy nadsyłać w postaci wypełnionego formularza zgłoszeń, z podaniem dokładnych informacji kontaktowych, przewidywanych terminów przyjazdu i wyjazdu oraz rezerwacji noclegów i wyżywienia na adres e-mail: Anna.Siejek@imgw.pl

O udziale w szkoleniu będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Szczegóły szkolenia:


Plan wykładów:


Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj

Źródło: IMGW
comments powered by Disqus