"Lot nad Atlantykiem" w kinie Iluzjon

Film "Lot nad Atlantykiem" (fot. iluzjon.fn.org.pl)

W kinie Iluzjon, z okazji obchodzonej w tym roku przez Litwę i Polskę 100. rocznicy odzyskania Niepodległości, trwa tydzień kina litewskiego. W ramach tego wydarzenia fani lotnictwa będą mogli zobaczyć dziś film pt. "Lot nad Atlantykiem" z 1983 roku w reżyserii Raimondasa Vabalasa. Film opowiada o słynnym transatlantyckim locie litewskiej załogi.

Kowno, 1927 rok. Młody lotnik Steponas Darius marzy o pokonaniu Atlantyku. Choć w tamtym czasie jego pomysł wydawał się tylko niemożliwą do zrealizowania mrzonką, Darius nie poddaje się. Po przeprowadzce do Ameryki zaczyna zbierać pieniądze na samolot. Zarabia, uczestnicząc w zawodach lotniczych.

Na jednym z lotnisk poznaje litewskiego mechanika Stasysa Girėnasa. Darius chce namówić Girėnasa na wspólny lot przez Atlantyk na Litwę, jednak w 1929 roku, kiedy Amerykę ogarnia kryzys, szanse na realizację marzenia lotników wydają się naprawdę niewielkie. Z czasem jednak przyjaciele wspólnie kupują niedrogi samolot z fabryki Bellanca i w końcu pomarańczowa „Lituanika” wzbija się i leci w kierunku Litwy.

15 lipca 1933, Steponas Darius wraz ze Stasysem Girėnasem, podjął próbę przelotu bez lądowania z Nowego Jorku w USA do Kowna na Litwie. Po udanym przelocie nad północnym Atlantykiem, po 37 godzinach i 11 minutach lotu, samolot rozbił się 17 lipca o godzinie 0:36 w nocy w lesie w Niemczech (obecnie miejsce katastrofy znajduje się w Polsce, koło wsi Pszczelnik pod Myśliborzem). Obaj lotnicy zginęli. Pokonali dystans 6411 km, będąc jedynie 775 km od celu.

Zapraszamy fanów lotnictwa 26.11.2018 r. o godz. 18:00 na pokaz filmu "Lot nad Atlantykiem" do kina Iluzjon w Warszawie, ul. Narbutta 50a.

Więcej informacji na stronie www.iluzjon.fn.org.pl

Źródło: iluzjon.fn.org.pl
comments powered by Disqus