VFR night w końcu dozwolone w Holandii

VFR night, fot. IAOPA

Nocne loty VFR w Holandii mogły być jak dotąd wykonywane w ramach procesu szkolenia lotniczego i były niedostępne dla przeciętnego pilota. To się jednak zmieniło. Po długiej walce, holenderskiemu oddziałowi stowarzyszenia AOPA w końcu udało się spowodować, że w kraju tym od 1 stycznia 2020 r. „Operations outside the daylight period” (UDP) są już możliwe.

Rozporządzenie weszło w życie w związku ze zmianami w Air Traffic Exemption Regulation  z 2014 r. Odpowiedni przepis rozporządzenia z 2014 r. Air Traffic Decree Regulation zezwala na lot samolotem, śmigłowcem, sterowcem lub motoszybowcem poza UDP. AOPA NL opracowało specjalną instrukcję bezpieczeństwa, która została opublikowana w AIC 19 grudnia 2019 r.

Nowe regulacje nie mają zastosowania do samolotów MLA, MLH i innych, które mogą być eksploatowane jedynie w ciągu dnia. W imieniu sektora GA i przy istotnym wsparciu miejscowych aeroklubów, AOPA NL zorganizowała kilka sympozjów, w których uczestniczyły również holenderskiej Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej oraz ATC NL. Organizacja opublikowała również ulotkę bezpieczeństwa zawierającą wszystkie informacje na temat NVFR.
 

Źródło: IAOPA
comments powered by Disqus