Przejdź do treści
fot. Ewa Bartkiewicz
Źródło artykułu

ILA 2012 na półmetku czyli pierwsze dni GA Żelazny na pokazach w Berlinie

Połowa pokazów w ramach ILA 2012 już za nami. Targi lotniczo-kosmiczne ILA to impreza, na której zawsze chcieliśmy się znaleźć, więc tegoroczne zaproszenie zostało przez nas przyjęte z nieukrywanym entuzjazmem. W ciągu pierwszych 4 dni w Berlinie zrealizowaliśmy nasz plan pokazowy i spotkaliśmy się z wieloma osobistościami świata lotnictwa, biznesu i polityki.

We wtorek, w dniu oficjalnego otwarcia targów, spotkaliśmy się z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem. Nasz pokaz odbył się tuż po przylocie na targi kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Aura tego dnia nam sprzyjała i lataliśmy w ciepłym popołudniowym słońcu.Niestety następnego dnia warunki meteorologiczne nie były już tak korzystne. Niskie chmury i dość silny wiatr spowodowały, że na briefingu podjęta została decyzja o tym, że latamy bez szybowca. Pokaz nie został jednak w całości odwołany i widzowie mogli podziwiać kunszt pilotów Piotra Haberlanda i Wojciecha Krupy, wykonujących akrobacje w duecie na samolotach ZLIN 50. W czwartek aura znów dopisała i po południu wykonaliśmy pokaz w pełnym składzie: prowadząca Agata Nykaza (ZLIN 526F), skrzydłowi Piotr Haberland i Wojciech Krupa (2 x ZLIN 50) oraz zamykający Jerzy Makula (MDM 1 Fox). Pokaz tak spodobał się dla ministra obrony Niemiec, pana Karla Ernsta Thomasa de Maizière, że nieoczekiwanie poprosił nas o krótkie spotkanie, tuż przed odlotem z terenu pokazów.
 

minister obrony Niemiec pan Karl Ernst Thomas de Maizière z pilotami Grupy Akrobacyjnej Żelazny

Między pokazami mieliśmy okazję spotkać się również znaszymi polskimi i zagranicznymi fanamioraz wieloma znanymi osobistościami.Odwiedzili nas m.in. wieloletni przyjaciel Grupy generał Leszek Cwojdziński – przedstawiciel polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, Krzysztof Banaszek - prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz Sasha Marvin - włoski szybownik, aktualny mistrz świata w akrobacji szybowcowej. Odbyliśmy również dłuższą rozmowę z profesorem Andrzejem Żylukiem z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych w sprawie współpracy dotyczącej nowych rozwiązań w zakresie techniki lotniczej. Dzięki ich wykorzystaniu moglibyśmy uzyskać nowe ciekawe efekty w trakcie naszych pokazów.

Ewa Bartkiewicz
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony