Relacja z "oblotu" samolotów MiG-21MF i TS-11 Iskra Grupy Archeo Łask

"Oblot" samolotów MiG-21MF i TS-11 Iskra Grupy Archeo Łask (fot. archeolask.pl)

We wrześniu br., podczas Święta 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku, odbył się "oblot" samolotu MiG-21MF numer boczny "6715" oraz samolotu TS-11 Iskra numer boczny "1229" z kolekcji "Grupy Archeo Łask" – Stowarzyszenia Entuzjastów Lotnictwa zarejestrowanego w dniu 02.08.2011 r. Jego członkowie są pracownikami wojska zarówno czynnymi zawodowo, jak i rezerwy oraz miłośnikami i sympatykami lotnictwa. Grupa pasjonatów ma na celu kultywowanie tradycji lotniczych poprzez zachowanie w stanie wystawowym samolotów z „biało-czerwoną szachownicą”, które zostały wycofane z eksploatacji w Siłach Powietrznych RP. Zapraszamy do przeczytania krótkiej relacji z prezentacji dwóch spośród 12 statków powietrznych, które wyremontowała "Grupa Archeo Łask".

"6715" i "1229" "oblatane"

Jakkolwiek w czasie Święta 32. BLT nastąpił pierwszy publiczny pokaz odrestaurowanych  MiG-a 21 MF i Iskry to zwyczajem lat poprzednich w dniu 15.09.2017 r. na lotnisku dokonano ich „oblotu”. Tego dnia członkowie Grupy Archeo Łask wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie podziwiali pracę wszystkich którzy przyczynili się do odnowienia „6715” i „1229”. Jak zwykle znaczącą większość pracy włożyli Piotrek i Mirek niemniej jednak słowa uznania należały się wszystkim biorącym w tym udział. „Oblot” to również okazja do rewanżu ze strony Grupy Archeo Łask tym, dzięki których działaniom i zaangażowaniu „łatwiej nam” przy pracy nad kolejnymi samolotami i działaniami statutowymi. Jest to również moment, w którym możemy odwdzięczyć się wręczając okolicznościowe tablo z sylwetką samolotów. W tym roku o grafiki zadbał nasz kolega Andrzej Olejniczak – Andrzeju dziękujemy.

Tablo z sylwetką MiG-a 21 MF otrzymali gen. dywizji pilot Jan Śliwka (w odpowiedzi wspominał godziny lotu jakie spędził na pokładzie „ołówków”), Marek Ciapała – Dyrektor Oddziału PGE GiEK SA Oddział Elektrownia Bełchatów, Marian Rainczuk – Dyrektor Oddziału PGE GiEK SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Włodzimierz Sarnecki – Zastępca Dyrektora Oddziału KWB Bełchatów, Dyrektor Techniczny. Loty na TS-11 Iskra wspominali piloci tego samolotu – Panowie gen. dywizji pilot Zbigniew Bielewicz i mjr pilot Paweł Wójcik razem z przedstawicielami ITWL – Panami profesorem dr hab. inż. Mirosławem Nowakowskim i ppłk rez. Krzysztofem Golusem.

Każdy „oblot” to czas wspomnień i wymiany poglądów zebranych gości i członków grupy Archeo. Tak też było 15 września. W ciepłych słowach oceniono pracę Stowarzyszenia ze szczególnym naciskiem na pracę Grupy dla społeczeństwa Łasku. Wszak dzięki naszej pracy zachowano tak ważne konstrukcje dla historii polskiego lotnictwa jak TS-8 Bies czy I-22 Iryda. Spotkanie przy samolotach to również możliwość wspólnych zdjęć przy wystawionych samolotach. Spotkanie na lotnisku zakończyło się wpisem do Kroniki Stowarzyszenia i wspólnym grupowym zdjęciem. Dalsza część spotkania odbyła się w zajeździe Jamboł. Tam do grona wyróżnionych dołączyli reprezentujący Stowarzyszenie „Kabar” z Łodzi Panowie Zdzisław Jacek – Prezes Stowarzyszenia i Zbigniew Wandzel – Członek Zarządu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości na stronie www.archeolask.pl

Źródło: Grupa Archeo Łask
comments powered by Disqus