XVIII Górskie Zawody Balonowe wygrał Rokas Kostiuškevičius z Litwy

Krosno po raz 18 gościło baloniarzy. XVIII Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe przeszły do historii. Do rywalizacji stanęło 40 załóg z całej Polski i świata.

W czasie trzech dni odbyły się cztery loty, w ramach których rozegrano 18 konkurencji. Pierwsze miejsce zajął Rokas Kostiuškevičius z Litwy. Organizatorzy zapewnili, że impreza odbędzie się w przyszłym roku.

Przez kilka dni zawodów Krosno odwiedziło kilkaset osób, które miały możliwość z bliska zobaczyć, na czym polega piękno sportu balonowego. 30 kwietnia wspólny popołudniowy start zawodników przy Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR Krosno zgromadził setki widzów. Podobnie było w ostatni dzień zawodów, gdzie piloci podejmując ostatnią konkurencję wykonali nalot nad krośnieńską halą. Tą piękną "paradą balonów" zawodnicy pożegnali się z mieszkańcami.

Zawody były atrakcyjne dla samych zawodników, jak i mieszkańców Krosna. Pogoda nie była idealna, ale nie pamiętam, czy kiedykolwiek zawody dostarczyły tyle radości mieszkańcom. Wspaniałe sceny startów i lądowań, wspaniale przeloty nad miastem. Myślę, że zarówno organizatorzy, jak i władze miasta są już bez wyjścia. Te zawody trzeba kontynuować – mówi Zygmunt Jerzyk, dyrektor organizacyjny XVIII Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie oraz prezes Fundacji Otwartych Serc im. Bogusławy Nykiel-Ostrowskiej.

Pierwsze miejsce w generalnej klasyfikacji zawodów, uzyskując 15221 pkt, zajął utytułowany zawodnik Rokas Kostiuškevičius z Litwy. Rokas jest pilotem balonowym od 10 lat. W Krośnie startował już 8 razy. W 2012 roku Rokas Kostiuškevičius został mistrzostwem świata juniorów, natomiast w mistrzostwach świata dla seniorów zajął 27. miejsce. Rok później, podczas 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze został mistrzem Europy, wyprzedzając ojca, Rimasa Kostiuškevičiusa, który zdobył srebro. Jest czterokrotnym zwycięzca Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

Drugie miejsce z wynikiem 15030 pkt zajął ojciec Rokasa, Rimas, wicemistrz Europy. W roku 2001 brał udział w World Air Games, gdzie zajął 76. miejsce. W 2005 na mistrzostwach świata zajął miejsce 7, a w roku 2010 ukończył mistrzostwa na 8 pozycji. W roku 2013 na mistrzostwach Europy Rimas był drugi za swoim synem Rokasem.

Trzecie miejsce należy do Rosjanina, Iwana Menyaylo. Zawody w Krośnie zakończył wynikiem 14852 punktów. Iwan rozpoczął swoją karierę balonową w 2004 roku. Rok później zdobył kwalifikacje pilota balonowego. Wkrótce potem uzyskał komercyjną licencję balonową i rozpoczął działalność firmy "Aerowaltz", która prowadziła turystów i mieszkańców na obrzeżach Moskwy. Ivan jest instruktorem lotnictwa balonowego, jednym z wielu wykwalifikowanych pilotów w całej Rosji.

miejsce 9. Vaitulevičius Giedrius (Litwa) - total: 13207,
miejsce 10. Savchuk Roman (Ukraina) - total: 12624.

Dziękuje całej obsłudze zawodów oraz kolegom i koleżankom z Litwy i Ukrainy, którzy wspomagali te zawody. Bez ich ciężkiej pracy trudno byłoby zorganizować zawody na tak wysokim poziomie – mówi Witold Filus, dyrektor sportowy XVIII Miedzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie.

Dziękuję wszystkim organizatorom, którzy doprowadzili do tego, że takie zawody mogą mieć miejsce, w takiej atmosferze i na tak wysokim poziomie. Bardzo was wszystkich proszę, organizatorów, fundację, władze lokalne, zaklinam was, nie poprzestańcie na tym, kultywujcie te wspaniale zorganizowane zawodów. Dzięki wspaniałemu klimatowi wszyscy z chęcią tutaj przyjeżdżają. Dokonajcie wszelkich starań, żeby te zawody rozwijać na wyższym poziomie, może mistrzostwa Europy, mistrzostwa świata kiedyś tutaj się zorganizuje. To jest moje marzenie, marzenie pilota, który brał udział w tych zawodach wiele razy i marzenie dyrektora sportowego. Dziękuje za potężny wkład pracy, aby te zawody mogły się odbyć. Przyjeżdżamy tutaj z wielką przyjemnością – dodaje Witold Filus.

Dziękuje wszystkim zawodnikom, którzy zechcieli przyjechać do naszego miasta. Przyjeżdżacie licznie, jesteśmy z tego dumni. Przejeżdżaliście przez lat osiemnaście, zapraszam przyjedźcie za rok – kończy Zygmunt Jerzyk.