Przejdź do treści
Mateusz Rękas i Damian Nyczka (fot. Mateusz Rękas/Damian Nyczka/FB)
Źródło artykułu

O lataniu balonem i zawodach w Krośnie z Mateuszem Rękasem i Damianem Nyczką

Organizatorzy XXI Międzynarodowych Górskich Zawodów Balonowych w Krośnie rozmawiali z Mateuszem Rękasem – zwycięzcą Balonowej Fiesty w Krośnie rozegranej podczas drugiego weekendu października ubiegłego roku oraz Damianem Nyczką, który planuje wziąć udział w tych zawodach po raz pierwszy jako pilot.

MGZB: Jak wyglądała u was przerwa międzysezonowa? Była lepsza czy gorsza „balonowo” niż zwykle? Udało się wam polatać ? Czujecie głód latania?

Mateusz Rękas: Udało mi się dosyć sporo polatać zarówno jesienią jak i zimą. W kilkunastu miastach południowej Polski lataliśmy w ramach akcji reklamowej dla naszego wieloletniego sponsora, firmy „Roleski”. Wraz z ekipą wykonaliśmy wiele lotów treningowych, ale to nie to samo co zawody. Nie mogę się doczekać sezonu sportowego.

Damian Nyczka: Na szczęście w tym roku przerwa międzysezonowa nie była zła. Udało się wykonać kilka lotów, w lutym byłem również w fieście w Nowym Targu więc i zawodniczo można było trochę polatać. Na szczęście w naszym sporcie, jeżeli jest to można „malować” niebo Naszymi bąbelkami – oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Głód latania jest zawsze. Podobno Leonardo Da Vinci powiedział .„Gdy już posmakowałeś lotu, zawsze będziesz chodzić po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął powrócić” I ja też tak mam, tym bardziej, jeżeli chodzi o zawody sportowe, których w zeszłym sezonie było jak na lekarstwo.

MGZB: Jak oceniacie Krosno? Nasze zawody są mocno obsadzone sportowo. Jak się czujecie w Krośnie?

Damian Nyczka: Przyznam się, że z perspektywy pilota będę w Krośnie po raz pierwszy, za to jako członek ekipy byłem w Krośnie kilka razy i za każdym razem byłem pod wielkim wrażeniem atmosfery jaka tu panuje, tego, że ludzie czekają „na balony” cały rok. Że przyjeżdżają do Krosna praktycznie z całej Polski, by podziwiać aerostaty na niebie. Jeżeli chodzi już o samo latanie, to można było tu podziwiać najlepszych zawodników z Polski i nie tylko. Przyjeżdża tu też bardzo silna reprezentacja Litwinów czy Węgrów a to sprawia, że pod względem sportowym, zawody te stoją na bardzo wysokim poziomie.

Mateusz Rękas: Krosno to jedno z moich ulubionych miejsc do latania, a organizowane tu zawody są dla naszej ekipy priorytetowe. W rzeczy samej zawody tutaj są zawsze mocno obsadzone i walka o podium jest wyjątkowo zacięta. Do Krosna zawsze przyjeżdża cała Polska czołówka i goście z zagranicy. Trudy lotu wynagradzają piękne widoki i wyjątkowe miejsca do lądowania, czasem na górskich łąkach, czasem na płycie lotniska wśród tłumnie zgromadzonej widowni.

MGZB: Nasze zawody rozgrywane są w górskim terenie. Sprawia to, że zawody są trudniejsze czy nie ma to znaczenia?

Mateusz Rękas: Chyba jedne z moich trudniejszych startów i lądowań odbywały się właśnie w Krośnie i okolicach. Górski teren potrafi być dla baloniarzy problematyczny, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Dla pilotów dodatkowe wyzwanie stanowi zmienny wiatr w górach, który już niejednemu pokrzyżował szyki. Doświadczeni piloci są w stanie obrócić takie sytuacje na własną korzyść, a to sprawia, że te zawody są bardzo interesujące.

Damian Nyczka: Latanie w terenie górzystym uważam za bardzo trudne. Jest wiele zmiennych, które wpływają na zachowanie się balonu. Czy zawody są przez to trudniejsze? Na pewno różnią się od tych rozgrywanych na Mazurach czy np. w Lesznie. Każdy region jest inny i każdy ma do zaoferowania coś innego zarówno pod względem lotniczym, ale też malowniczości krajobrazu. Zresztą im trudniej, tym bardziej cieszą zdobyte punkty.

MGZB: Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia w Krośnie we wrześniu!


Przeczytaj również:
XXI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe 2021 – nowy termin zawodów

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony