Będzie wiatrak? To nie będzie lądowiska Czaplinek-Broczyno

Lądowisko Czaplinek-Broczyno

Jeden z wiatraków ma stanąć w Trzcińcu. Zaplanowana budowa turbiny o wysokości do 200 metrów zaniepokoiła Marcina Naruszewicza, burmistrza Czaplinka. W pobliżu jest nieczynne lotnisko w Broczynie, z którym gmina nadal wiąże duże nadzieje. W 2012 r. Stowarzyszenie Lotnicze w Czaplinku zarejestrowało ten teren w ewidencji lądowisk.

Z kolei Lotnicza Amatorska Federacja RP z Bornego Sulinowa w 2013 r. uzyskała zgodę na założenie lotniska. Plany nie zostały wprawdzie do tej pory zrealizowane, jednak budowa wiatraka na ścieżce podejścia oznacza, że z lotniska trzeba definitywnie zrezygnować, a tego obecne władze nie chciałyby

Lotnisko Czaplinek-Broczyno zostało zbudowane w drugiej połowie 50-tych lat XX wieku jako zapasowe dla 6 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Szturmowego stacjonującego w Pile. Z powodu przemian społeczno-gospodarczych w Polsce w 1991 r. wojsko przestało korzystać z obiektu i stał się on zbędny i stosunkowo szybko przekazany w ręce Samorządu.

W 2012 r. Stowarzyszenie Lotnicze w Czaplinku zarejestrowało ten teren w ewidencji lądowisk, jako Czaplinek-Broczyno, które dysponuje betonową drogą startową z nawierzchnią asfaltową o długości 2300 m.

Cały artykuł czytaj na stronie www.gk24.pl

Źródło: GK24.pl
comments powered by Disqus